U.S.-made Technológia Orosz Kezekbe Kerül Ukrainában: A Szenátus Jelentése Rámutat a Finanszírozási Hiányosságokra
Washington – Az Egyesült Államokban gyártott technológia továbbra is orosz kezekbe kerül Ukrajnában, mivel egy kulcsfontosságú nemzeti biztonsági hivatal súlyosan alulfinanszírozott – állapította meg a Demokrata Párt szenátusi képviselőinek szerdán közzétett jelentése. Richard Blumenthal szenátor (D-Conn.) által vezetett jelentés épp akkor látott napvilágot, amikor a Trump-adminisztráció érkező tisztviselői elképzeléseik szerint jelentős költségcsökkentésekre szólítanak fel a kormányzat kiadásaiban.
Kiemelkedő Kapacitáshiány
A jelentés a Szenátus Állandó Nyomozó Albizottság demokratikus munkatársai által készült, és 30 oldalon át tárgyalja a Kereskedelmi Minisztérium Ipar és Biztonság Hivatalának (BIS) exportellenőrzési intézkedéseit. A BIS működése a jelentés szerint “csak árnyéka annak, aminek lennie kellene, és minden szinten elégtelen.”
A hivatal kulcsfontosságú nemzeti biztonsági feladatokat lát el “pénzügyi keretek közé szorítva”, miközben “nevetséges technológiát” használ, amely két évtizede nem frissült, noha a magánszektorban és más kormányzati ügynökségeknél már modern alternatívák állnak rendelkezésre. Ennek eredményeképpen amerikai mikrochipeket és más berendezéseket továbbra is találnak orosz rakétákban, páncélozott járművekben és drónokban.
A Jelentés Háttérinformációi
A jelentés a Blumenthal által vezetett 15 hónapos nyomozás eredménye, amely során az Egyesült Államok legnagyobb félvezetőgyártóinak vezetői tettek tanúvallomást a testület előtt, míg republikánus és demokrata képviselők egyaránt faggatták őket Oroszország képességeiről, hogy megszerezzék termékeiket az exportkorlátozások ellenére.
Egy korábbi jelentés már szeptemberben kiderítette, hogy az Egyesült Államok négy legnagyobb chipgyártója — az Advanced Micro Devices (AMD), az Analog Devices, az Intel és a Texas Instruments Inc. — exportellenőrzései “teljesen hiányosak”.
A legfrissebb jelentés szerint a probléma részben a szövetségi előírások végrehajtásának hiánya. A BIS “nagyjából az egyéni félvezető cégekre bízta, hogy miként tartsák be a törvényt”. A jelentés azt is megállapította, hogy a hivatal nem szabott ki elegendő súlyos büntetéseket a cégekre.
A Kereskedelmi Minisztérium Hozzáállása
A Kereskedelmi Minisztérium szóvivője az NBC Newsnak azt nyilatkozta, hogy a Biden-adminisztráció alatt a BIS a történelem legszigorúbb exportellenőrzéseit vezette be, hangsúlyozva, hogy ezt szövetségeseik támogatásával tették, hogy megakadályozzák Oroszországot abban, hogy fenntartja háborús gépezetét. “Bár a BIS költségvetése évtizede stagnál, a hivatal minden erejével azon dolgozik, hogy teljesítse küldetését és megóvja az Egyesült Államok nemzeti biztonságát,” nyilatkozta a szóvivő, hozzátéve, hogy a Kongresszus által biztosított szükséges források segítségével a hivatal még jobban felkészülhet a kihívásokra.
Válaszok a Cégektől
A Texas Instruments kijelentette, hogy “határozottan ellenezik chipjeik orosz katonai felszerelésben való felhasználását, és a termékek illegális eltérítését Oroszországba.” A cég elmondta, hogy 2022 februárja óta nem értékesítenek termékeket Oroszországba és Fehéroroszországba.
Az AMD képviselője hozzátette, hogy “az AMD osztozik a céllal, hogy megakadályozza, hogy orosz katonai hozzáférésű termékeinket használjanak.” Az Intel és az Analog Devices szintén hangsúlyozta, hogy szigorúan betartják az exporttörvényeket és mindent megtesznek az illegális visszaélések megelőzésére.
Orosz Fegyvergyártás Növekedése
Bár az Egyesült Államok és nyugati szövetségesei különféle szankciókat vezettek be, Oroszország tüzérségének, rakétáinak és drónjainak gyártása drámaian megnövekedett, mint azt egy nyári jelentés is megállapította. A Royal United Services Institute, egy brit védelmi think tank dokumentálta, hogy Oroszország nyersanyagokat és fegyveralkatrészeket NATO-tagországoktól szerez be, és a szövetséges országok közötti együttműködés szorosabbra vonását sürgeti.
Következtetések
A jelentés végül azt fogalmazza meg, hogy az exportellenőrzések létfontosságú nemzetbiztonsági eszközökké váltak az elmúlt két évtizedben, nemcsak Oroszország ukrajnai előretörésének lassítása, hanem Kína fejlődésének megfékezése érdekében is. A jelentés nyomán Blumenthal szenátor levelet írt Gina Raimondo kereskedelmi miniszternek, kérve, hogy “agresszív lépéseket tegyenek a jövőbeni amerikai félvezetők orosz háborús gépezetbe áramlásának megakadályozása érdekében.”
A jelentés emlékezteti a döntéshozókat, hogy a technológiai termékek körüli kereskedelmi korlátozások betartása létfontosságú a globális biztonság szempontjából.