Az ukrán innovációk és technológiák szerepe a humanitárius aknamentesítésben
Az ötlet megszületése
A Rovertech cég alapítói, amikor Boroda híradószerelő barátjuk kérésére elkészítettek egy rajzot az aknamentesítő eszközről, nem is sejtették, hogy egy mérföldkőhöz érkeznek. ‘Azt kérte tőlünk, hogy alkossunk valamit, amivel minimalizálhatja a kockázatait, ezért keményen dolgoztunk, míg végül meg nem csináltuk’ – mesélte Borys Drozhak, a Rovertech egyik társalapítója. Ez indította el a ‘Zmiy’ (Kígyó) távirányítású aknamentesítő jármű fejlesztését, amely nemcsak az ő kérésére, hanem az ukrán startup ipar átfogó aknamentesítési kezdeményezéseinek részét képezi.
Az aknák nyomában
Oroszország teljes körű inváziója után Ukrajna a világ leginkább aknákkal fertőzött országává vált, a becslések szerint körülbelül 139,000 négyzetkilométernyi terület – több mint Görögország, Bulgária vagy Ausztria területe – szorul aknamentesítésre. Yulia Svyrydenko gazdasági miniszter elmondta, hogy 2022 óta összesen 174,000 négyzetkilométer földet minősítettek potenciálisan fertőzöttnek, de a harcok ellenére Ukrajna 35,000 négyzetkilométert már sikerült megtisztítani.
Az idő sürget
A Globsec jelentése szerint a jelenlegi erőforrásokkal több mint 700 évbe telhet a teljes aknamentesítés. Az ukrán hatóságok célja azonban, hogy a következő tíz évben a potenciálisan aknákkal fertőzött területek 80%-át megtisztítsák. ‘Ma olyan áttörést tanúi vagyunk, ahol az innovatív technológiák gyorsítják meg a folyamatokat és Ukrajnát a globális aknamentesítési innováció élenjárójává állítják’ – mondta Jaco Cilliers, az ENSZ Fejlesztési Program (UNDP) ukrajnai képviselője.
Új megoldások és partnerségek
Az UNDP, együttműködve az ukrán kormánnyal, előtt jár az aknamentesítő ipar fejlesztésében. Ukrajna idén elindította a humanitárius aknamentesítési piacot, ahol az állam teljes mértékben finanszírozza a mezőgazdasági területek aknamentesítését. ‘Több mint 14,400 hektárt sikerült megtisztítani’ – tette hozzá Svyrydenko.
Az UADamage startup vezetője, Vitalii Lopushanskyi javasolta, hogy akár 10 éven belül lehetőség van a fertőzött területek térképezésére, feltéve, hogy drónokat használnak. A technológiájuk ötvözi a műholdas képeket és a drónok által gyűjtött adatokat, hogy azonosítsák a robbanószereket.
Technológiai áttörések a mezőgazdaságban
Az ukrán kutatók társasága, amely földrajz szakemberekből áll, szintén részt vesz a munka során. Műholdas adatok alapján elemzik a területeket, és mesterséges intelligenciát használnak a potenciálisan aknákkal fertőzött helyek azonosítására. ‘Földművelésből származó jelek segíthetnek a robbanószerek jelenlétének elsődleges indikátoraként’ – mesélte Pavlo Ostapenko, a csoport vezetője.
A PostUp Alapítvány által kifejlesztett drónok még gyorsabbá teszik az aknamentesítést, a MinesEye projekt pedig lehetőséget ad arra, hogy a felszín alatti és felszín feletti robbanószereket egyszerre azonosítsanak.
Az aknamentesítő gépek fejlődése
A Rovertech által kifejlesztett ‘Zmiy’ a világ első távirányítású aknamentesítő járműve Ukrajnában, amely már rendelkezik tanúsítvánnyal. ‘A sappers úgy mondták, hogy szükségük van ránk, mivel más megoldás nem jöhet szóba. A külföldi aknamentesítő gépek drágák és nehezen megvalósíthatók’ – mondta Drozhak. Míg más aknamentesítő gépek ára akár egy millió euró is lehet, a ‘Zmiy’ körülbelül 20,000 dollárért beszerezhető.
A Rovertech most havonta akár 40 ilyen gépet állít elő, és a tervek szerint hamarosan duplázza a termelést. A cég célja, hogy több mint 700 eszközt gyártson a humanitárius aknamentesítéshez.
A háború továbbra is kihat az ukrán társadalomra, de az új technológiák és kezdeményezések ígéretes étkecken állnak, amely a jövő generációinak biztonságát hivatott biztosítani Ukrajnában.