Az Egyesült Királyság Kormánya és a Művészi Jogvédelem: Viták az Mesterséges Intelligencia Szabályozásáról
A kreatív jogok védelmét szorgalmazó kampánycsoportok kritikával illették az Egyesült Királyság kormányának javaslatát, amely lehetővé tenné a mesterséges intelligenciát fejlesztő cégek számára, hogy engedély nélkül használják a szerzői jog által védett műveket algoritmusaik képzésére. A javaslat, amelyet kedden tettek közzé, felkeltette a könyvkiadók figyelmét is, akik azt állítják, hogy a javaslat „teljesen tesztelés nélküli és bizonyíték nélkül áll”.
A Javaslat Részletei
A javaslat értelmében a technológiai cégek szabadon használhatnák a szerzői joggal védett anyagokat mesterséges intelligencia modellek képzésére, hacsak a kreatív szakemberek és cégek nem kérik ennek letiltását. Beeban Kidron, egy keresztpárti főnemes, aki a művészek és kreatívok jogainak védelmén dolgozik, kifejezte csalódottságát a javaslat kapcsán.
A javaslat célja, hogy feloldja a mesterséges intelligencia cégek és a kreatív ipar között kialakult patthelyzetet. Paul McCartney, a világhírű zenész figyelmeztetett arra, hogy az új technológia „csak átveheti az irányítást” egy új törvénykezés hiányában, míg a kormány szerint a „jogi bizonytalanság” fékezi a mesterséges intelligencia technológia befektetéseit és használatát.
A Szakszervezetek és Politikai Vélemények
Kedden a hírügynökségek is megjegyezték, hogy egy ilyen rendszer lehetőséget ad a generatív mesterséges intelligencia cégek számára arra, hogy „elkerüljék felelősségeiket”. Kidron hangsúlyozta: „A kormány azt vizsgálja, hogyan lehetne a kreativitást és a brit kreatív szektor megélhetését, amely évente 126 milliárd fontot hoz, átadni másoknak”.
A Tech UK, a technológiai cégeket képviselő szerv üdvözölte a konzultációt, amely kivételt javasol az Egyesült Királyság törvényei alól, lehetővé téve olyan cégek, mint a Google és a ChatGPT fejlesztője, az OpenAI számára, hogy szerzői jogi anyagon dolgozhassanak. Ugyanakkor a javaslat lehetőséget ad az írók, művészek és zeneszerzők számára, hogy „fenntartsák jogaikat”, azaz kijelenthessék, hogy nem kívánják, hogy munkájukat mesterséges intelligencia képzésére használják.
Az Ipar Álláspontja
A kormány arra is felhívta a figyelmet, hogy szükség van a mesterséges intelligencia fejlesztőitől a felhasznált anyagok származásának és a generált tartalomnak a nagyobb átláthatóságára, és megfontolják, hogy törvényt hozzanak e téren. Chris Bryant, az adatvédelmi miniszter, a javaslatot „kétoldalúan jónak” nevezte, mivel kedvező megoldást keres azoknak, akik a jogi keretek között élnek.
Kreatívok Aggodalmai
A kreatív ipar képviselői azonban attól tartanak, hogy a jogi fenntartás, a licencelés és a kártalanítás mechanizmusai valószínűleg csak a legnagyobb jogtulajdonosoknak kedveznek, míg a kisebb és közepes méretű alkotók védtelenek maradnak. Dan Conway, a Könyvkiadók Szövetségének ügyvezető igazgatója hangsúlyozta: „Nincs megalapozott indok a jogi kivételre, és sehol a világban nem körvonalazták a jogok fenntartásának vízálló rendszerét”.
Owen Meredith, a Hírek Médiájának munkáltatója szerint a hírszolgáltatók megérdemlik a kontrolt tartalmuk felhasználásának időpontja és módja felett, és hogy megfelelő díjazásban részesüljenek munkájukért. Meredith azt is kijelentette, hogy a kormánynak inkább a meglévő szerzői jogi kereteken belül kellene az átláthatósági követelmények érvényesítésére összpontosítania, nem pedig működésképtelen rendszerekre helyezni a hangsúlyt.
A Jövő Kérdései
A brit zeneszerző, Ed Newton-Rex, aki kulcsszerepet játszik a kreatív szakemberek fair deal-ért vívott kampányában, arról beszélt, hogy az opt-out rendszerek „teljesen igazságtalanok” a kreatorok számára. Több mint 37 ezer kreatív szakember, köztük a Radiohead énekese, Thom Yorke és Julianne Moore színésznő, aláírta azt a nyilatkozatot, amely szerint a jogtalan felhasználás a mesterséges intelligencia modellek képzésére „főként és igazságtalan” fenyegetést jelent a kreatorok megélhetésére.
A konzultáció célja az is, hogy megvizsgálja, szükség van-e az Egyesült Államokban elérhető „személyiségi jog” bevezetésére, amely megvédené a hírességeket attól, hogy a hangjukat vagy a megjelenésüket a mesterséges intelligencia engedély nélkül másolják le. A Hollywoodi színésznő, Scarlett Johansson, tavaly éles vitába keveredett az OpenAI-jal, amikor a cég bemutatott egy hangsegédet, amely nagyon hasonlított az ő jellegzetes beszédhangjára. Az OpenAI végül felfüggesztette a funkciót, miután a felhasználók felfigyeltek a hasonlóságra.
A javasolt változtatások és a konzultációval kapcsolatos diskurzus további lépései jelentős hatással lehetnek a kreatív ipara jövőjére, beleértve a jogi védelmét és a szerzői jogi szabályozás kereteit is.