A Technológiai Szabályozás Jelentős Változásai Az Egyesült Államokban
A mesterséges intelligencia (AI) ügyének kezelése, a problémás közösségi média tartalmak és az adatvédelmi jogsértések kérdései mind aktuális problémák, ám a döntéshozók és szabályozók, akik foglalkoznak velük, jelentős változáson mennek keresztül az Egyesült Államokban. Ahogy a szövetségi kormány új vezetése, Donald Trump irányítása alatt formálódik, a technológiai szabályozás tája is komoly átalakulások előtt áll.
Új Irányultság a Szabályozásban
A Trump-adminisztráció eddigi nyilatkozatai alapján várható, hogy a szövetségi kormány a Biden-adminisztráció civil jogi megközelítésétől való eltávolodás irányába fog elmozdulni. A hangsúly a technológiai innováció és gazdasági versenyképesség növelésére helyeződik majd, ami aláássa a szigorúbb szövetségi szabályozásokat. Egyúttal új megközelítéseket is javasoltak a tartalom moderálásában és a mesterséges intelligenciához kapcsolódó üzleti gyakorlatok támogatásában, melyek kedvezhetnek az állami jogalkotásnak is.
Mesterséges Intelligencia Szabályozása: Innováció és Civil Jogi Szempontok
A mesterséges intelligencia technológiák gyors fejlődése új AI politikák és szabályozások megjelenését hozta magával, amik egyszerre nyújtanak lehetőségeket és kihívásokat. Az érkező Trump-adminisztráció várhatóan jelentős változásokat fog hozni az AI szabályozás területén. A Biden-adminisztráció bevezetett AI Jogi Nyilatkozata és az AI-ról szóló végrehajtási rendeletek alapelveket és védőkorlátokat határoztak meg a biztonság, adatvédelem és civil jogok védelmében.
Ezek közé tartozott a fejlett AI rendszerek fejlesztőinek a biztonsági teszteredmények jelentésére vonatkozó követelménye és a Szabványügyi és Technológiai Intézet (NIST) számára előírt szigorú biztonsági szabványok kidolgozása. A Trump-adminisztráció deregulációs megközelítése azonban eltérő irányt jelez, hiszen Trump már jelezte, hogy visszavonja Biden végrehajtási rendeletét, hivatkozva a szólásszabadság szükségességére. Az FTC leendő vezetője, Andrew Ferguson is hasonló aggályokat fogalmazott meg a korlátozó AI szabályozások és a szövetségi AI törvények ellen.
Adatvédelem: Szövetségi vagy Állami Vezetés?
Az adatvédelem továbbra is középpontban áll a döntéshozók figyelmében, és 2025 kulcsfontosságú év lesz arra, hogy kiderüljön, a Kongresszus elfogad-e szövetségi adatvédelmi törvényt. A 2024-ben benyújtott American Privacy Rights Act, amely bipartid támogatás mellett született, célul tűzte ki egy átfogó szövetségi adatvédelmi keretrendszer létrehozását. A törvényjavaslat tartalmazza az állami jogok előírásait és lehetővé teszi, hogy az egyének keresetet indítsanak a jogsértések miatt.
A közelmúlt eseményei azonban arra utalnak, hogy az államok folytathatják a vezető szerep megszerzését az adatvédelmi szabályozások terén. A szövetségi intézkedések hiányában az állami kormányok továbbra is dominálni fogják az adatvédelmi reformokat, annak ellenére, hogy a szabályozás terén folytatott avagy szabályozás nélküli megközelítések terjedésére is láthatunk példákat.
Kiberbiztonság és Online Biztonság
A kiberbiztonság terén az államok egyre fontosabb szerepet játszanak, hiszen körülbelül 30 állam kötelezi a vállalkozásokat a kiberbiztonsági előírások betartására. Emellett a digitális egészségügyi adatok védelme és a gyermekek online védelme is kiemelt figyelmet kapott. A Washington állam és Nevada már elfogadott törvényeket, amelyek bővítik az egészségügyi adatok védelmét a szövetségi törvényeken túl.
Közösségi Média és Szabályozás
A közösségi platformok szabályozása ellentmondásos kérdésnek számít mind a Biden-, mind a Trump-adminisztráció alatt. A Kongresszus valószínűleg fontolóra veszi a Szövetségi 230. szakasz reformját, mely a felhasználók által generált tartalomért való felelősség alól mentesíti az online platformokat, illetve próbálják kezelni a dezinformációt és gyűlöletbeszédet.
A Trump-adminisztráció a Szövetségi 230-at bírálta, míg a Biden-adminisztráció a cégek átláthatóságára és felelősségvállalására összpontosított. 2025-ben várhatóan tovább folytatódik a vita a platformok semlegessége és felelősségvállalása között, amennyiben Trump újraválasztása esetén az imperatívuszok eltérőek lesznek, és a szövetségi szinten felmerülő jogi kihívások továbbra is szembeötlőek maradnak.
Változások a Láthatáron
Összességében, míg a Szövetségi 230-as reformmal és a gyermekek online védelmével kapcsolatos szövetségi erőfeszítések előrehaladhatnak, a mesterséges intelligenciára vonatkozó szövetségi szabályozások és az adatvédelmi törvények lassulhatnak a kormány dereguláló álláspontja miatt. Az, hogy a régóta várt szövetségi adatvédelmi törvények megvalósulnak-e, nagymértékben függ a Kongresszus, a bíróságok és az érkező adminisztráció közötti hatalmi egyensúlytól.