Az Egyesült Királyság új törvényei a biztonság növelésére és a gyűlöletbeszéd visszaszorítására
Az Egyesült Királyság új törvényei, amelyek célja a gyermekek és a sebezhető csoportok online védelmének javítása, „nincs helye a tárgyalásoknak” – figyelmeztette egy magas rangú kormánytisztviselő a Meta alapítója, Mark Zuckerberg nyilatkozata után. Zuckerberg a közelmúltban kilátásba helyezte, hogy Donald Trumppal karöltve fogja nyomás alá helyezni azokat az országokat, amelyeket „cenzornak” tartanak.
A kormány határozott álláspontja
Peter Kyle, a technológiai miniszter, az Observer-nek adott interjújában kijelentette, hogy az új törvények soha nem keményíthetők meg annak érdekében, hogy a brit kormány nagy technológiai cégeket vonzzon az országba. Az új törvények célja, hogy biztonságosabbá tegyék az online platformokat mind a gyermekek, mind a sebezhető csoportok számára.
A miniszter szavai különösen fontosak, mivel Keir Starmer, a Munkáspárt vezetője, a közeljövőben nagyobb léptékű kampányt indít a technológiai cégek vonzására, amelyben az Egyesült Királyságot mint ideális helyet népszerűsíti a mesterséges intelligencia (AI) fejlesztésére.
Zuckerberg kritikái és a válasz
Zuckerberg nemrégiben bejelentette, hogy elhagyja a „politikai elfogultságú” tényellenőrzőket, csökkenti a korlátozásokat olyan témákban, mint a bevándorlás és a nemi kérdések a Meta platformjain, beleértve a Facebookot, Instagramot és a Threads-t. Kijelentette, hogy „dolgozni fog Trump elnökkel, hogy fellépjenek a világ kormányai ellen, amelyek az amerikai cégeket támadják és cenzúrázni próbálnak”.
Bár nem említette külön a brit törvényeket, Zuckerberg megjegyezte, hogy Európában „egyre több törvény van érvényben, amelyek a cenzúrát következetessé teszik”.
Kyle válaszában hangsúlyozta, hogy nem enged a brit online biztonsági törvényekből. „A törvények küszöbe lehetővé teszi a felelős szólásszabadságot egy nagyon nagy mértékben. De ezt az alapvető dolgot is hangsúlyozni szeretném: a brit társadalomhoz és gazdasághoz való hozzáférés egy privilégium – nem jog.”
Kihívások és a biztonság prioritása
Az új törvények értelmében a nagy közösségi médiaplatformoknak fel kell venniük a harcot az illegális tartalom – beleértve a gyűlöletbeszédet – eltávolítására, és biztosítaniuk kell, hogy a felhasználók képesek legyenek kiszűrni bizonyos típusú káros tartalmakat.
A napokban robbant ki a hír, hogy Molly Russell édesapja, akinek lánya 2017-ben öngyilkosságot követett el, miután káros tartalmakat látott online, arra figyelmeztetett, hogy a szabályok nem elég szigorúak.
Kyle emlékeztetett arra, hogy a tavaly nyári zavargások után, amelyeket online dezinformáció táplált, kérte az Ofcomtól, hogy vizsgálja meg, hogyan terjedtek az illegális tartalmak a rendbontások során, és szükség van-e további intézkedésekre. „Az ország biztonsága nincs helye a tárgyalásoknak” – mondta.
A mesterséges intelligencia stratégiája
A brit kormány ezen a héten bemutatja AI cselekvési tervét, amely célja, hogy ösztönözze a technológiai befektetéseket az Egyesült Királyságban, hangsúlyozva, hogy az ország a szabályozás szempontjából kedvezőbb, mint az EU. Kyle megjegyezte, hogy szeretné csökkenteni a korábbi kormány „túlzó” hangsúlyát az AI biztonsági aggályaira.
A szabályozások enyhítése egybeesik a nagy technológiai vezetők Trump felé való közeledésével, mivel közeleg a volt elnök beiktatási időpontja. Zuckerberg a Meta platformokról eltávolította a tényellenőrzést, és a Musk vezette X-hez hasonló „közösségi megjegyzések” rendszert vezetett be.
Kyle kihangsúlyozta, hogy szívesen tárgyalna Musk-kal, de csak a technológiai innováció előmozdítása érdekében. „Teljes mértékben arra összpontosítok, hogy hazánk kihasználja a rendelkezésre álló technológiát’, mondta.
A kormány célja, hogy véget vessen a túlzott feszültségnek Musk és a Munkáspárt között, mivel Kyle megerősítette, hogy a technológiai befektetések vonzása érdekében kiemelt figyelmet fordít minden innovátorra.