Mozilla válasza a jogi környezet oroszországi elvárásokra
Vilnius, 2024. december 17. – A Human Rights Watch (HRW) legfrissebb jelentése szerint a Mozilla válaszolt az orosz hatóságok fokozódó nyomására, amely arra irányult, hogy a külföldi technológiai cégek betartsák az ország szigorú törvényeit. A Mozilla nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy kezdeti döntésük, miszerint ideiglenesen korlátozzák a cenzúra megkerülésére szolgáló bővítményeket, a jogi környezet mérlegelésének eredménye volt, és a közösségük, valamint a munkatársaik védelmét szolgálta.
‘Az internet mindenki számára nyilvános erőforrás, amelyet nyíltan és hozzáférhetően kell használni’ – áll a Mozilla manifesto-jában. Az újrabelépéssel a cenzúra megkerülésére szolgáló bővítmények eközben megerősítik elkötelezettségüket egy nyílt internet iránt, amely lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy testre szabják online élményüket.
Külföldi tech cégek és orosz cenzúra
A HRW megjegyzése szerint az orosz hatóságok az utóbbi hónapokban fokozatosan emeltek nyomást a nagy külföldi technológiai cégekre, hogy távolítsanak el tartalmakat és akadályozzák az orosz felhasználók hozzáférését az online cenzúra megkerülésére szolgáló eszközökhöz. Anasztaszija Kruop, a HRW európai és közép-ázsiai kutatója elmondta, hogy a tech cégek nem igazolhatják lépéseiket azzal, hogy a hatóságok nyomást gyakorolnak rájuk, mivel így a Kreml emberi jogi jogsértéseit lehetővé teszik.
VPN korlátozások és tartalom eltávolítások
Júniusban a Roskomnadzor kérésére a Mozilla ideiglenesen eltávolította öt, az orosz cenzúra megkerülésére szolgáló bővítményt a Firefox böngészőhöz. Ezt a döntést csak öt nappal később vonták vissza, hangsúlyozva, hogy az internet nyitottsága és hozzáférhetősége mellett elkötelezettek.
A HRW felhívja a figyelmet arra, hogy az Apple is farokba fogta a Roskomnadzor követelményeit, és 25 virtuális magánhálózatot (VPN) törölt az orosz App Store-ból. Az Apple válaszai alapján a társaság többször is kénytelen volt alkalmazkodni a jogi utasításokhoz, ellenkező esetben lehetséges, hogy nem működhetnek Oroszországban.
A szólásszabadságért folytatott küzdelem
Miközben a nemzetközi tech cégek engednek a nyomásnak, az HRW hangsúlyozza, hogy ez tovább fokozza az Oroszországban élők információs elszigeteltségét, és a szólásszabadság jogait sérti. Az internet felhasználói Oroszországban szabadon szeretnének hozzáférni az információkhoz, különösen a Ukrajna háborúja alatt független hírforrásokhoz.
A HRW arra szólítja fel a külföldi technológiai cégeket, hogy ellenálljanak az olyan utasításoknak, amelyek korlátozzák a védelem alatt álló kifejezést. Továbbá javasolják, hogy a cégek végezzenek emberi jogi vizsgálatokat, hogy értékeljék, miként befolyásolják a hatóságok utasításai a felhasználók jogait. Az entitásoknak foglalkozniuk kell az orosz civil társadalommal is, hogy megértsék, milyen következményekkel jár a hatóságok utasításainak teljesítése a nemzetközi emberi jogi normák megsértésével kapcsolatban.
A helyzet folytatódik, és a külföldi cégek válaszai, valamint az orosz hatóságok intézkedései továbbra is alapvető kérdések maradnak a szólásszabadság és az internetes hozzáférés védelme szempontjából Oroszországban.