Petrobras új lehetőségekhez jut az olajkutatás terén
A brazil állami tulajdonú olajóriás, a Petrobras friss lehetőséget kapott az olajkutatás biztonságának növelésére az Egyenlítői Marginal területén, amely magában foglalja Amapá, Pará és Maranhão államokat. A vállalat felvételt nyert a NASA-ISRO Szintetikus Apertúra Radar Misszió Early Adopters programjába. Ez a rendszer úttörőnek számít az Earth observation során alkalmazott szintetikus apertúra radar képek gyűjtésében, amelyeket műholdak segítségével készítenek.
Fontos információk a mangrove-ek védelmében
Fernando Pellon, a Petrobras Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Központjának vezető tanácsadója elmondta, hogy az elöntött területeken a mangrovek olyan ökoszisztémák, amelyek rendkívül érzékenyek az olajszennyezésre, ezért az olajszennyeződés érzékenységi térképeinek adatai kiemelkedő fontosságúak. Pellon hangsúlyozta: „A régió térképezése, ahol a mangrovek elöntöttek lehetnek, illetve amikor elöntöttek, kulcsfontosságú információt nyújt az olajszennyezés érzékenységi tanulmányok végrehajtásához és a területen élő biota térképezéséhez. Ezek a Petrobras küldetésének és céljainak két gyakorlati alkalmazása.”
A projekt előzményei
A projektet az Egyesült Államok Űrhivatal és az Indiai Űrkutatási Szervezet (ISRO) fogja kidolgozni, és várhatóan 2025-ben kezdődik, amikor a Petrobras a képeket fel fogja használni a Brazil Egyenlítői Marginal Környezeti Geokémiai Obszervatóriumában. A Petrobras a 100 projekt egyikeként képviselteti magát a misszióban, amely célja a tengeri és parti környezet monitorozása a három államot átfogó Egyenlítői Marginal területén, valamint a partszakasz térképezésének frissítése.
Innovatív technológia
Pellon hangsúlyozta, hogy a technológia lehetővé teszi egy bizonyos célpont távoli mérését anélkül, hogy fizikailag érintenék azt. Például távolról meg lehet mérni a tengerszint hőmérsékletét, ellenőrizni, hogy egy növény zöld-e vagy vízhiányos, valamint azonosítani egy kőzet kémiai és mineralógiai összetételét. Mindez lehetséges a Földről érkező elektromágneses sugárzásnak köszönhetően.
Klímaváltozás nyomkövetése
A monitorozás azt is lehetővé teszi, hogy nyomon kövessék a klímaváltozást. Pellon elmondása szerint a műhold 747 km magas pályán kering, és hatnaponta képet készít a Föld egy adott pontjáról. A műhold szinte folyamatos lefedettséget biztosít az összes víz alatti és jégborította területen. “Ez egy rendkívül érdekes adathalmzást generál, amely részleteket nyújt a biomákról, természeti katasztrófákról, a tengerszint-emelkedésről és a felszín alatti vízkészletekről. Az eszköz két érzékelővel rendelkezik, az egyiket a NASA készíti el, a másikat pedig az indiai oldal, amely rövidebb hullámhosszon működik az S sávban” – tette hozzá Pellon.
A Petrobras elkötelezte magát az olajkutatás fenntarthatóbbá tételéért és a környezet védelme iránti felelősségének teljesítése mellett, és ez az új technológiai fejlesztés segítheti a jövőbeli munkájukat az Egyenlítői Marginal területén.