Öt lépés a tudatosabb online időtöltéshez 2025-ben
A digitális világban eltöltött idő gyakran bűntudattal töltheti el az embert, pedig ennek nem kellene így lennie. Ahhoz, hogy jobban érezzük magunkat a 2025-ös online szokásainkkal, először őszintén fel kell mérnünk, mit várunk el az online hírektől, szórakozástól és közösségi média tevékenységeinktől. Az alábbiakban öt lépésből álló tervet mutatunk be, amely segíthet a tudatosabb internethasználatban.
1. Határozd meg, mit szeretnél elérni online
Fontos, hogy tisztában legyünk azzal, milyen célokkal használjuk az internetet. Lehet, hogy az ír irodalom iránti szenvedélyedet szeretnéd megosztani, jobban szeretnél főzni, vagy a környékedről szeretnél többet tudni. Az is lehet, hogy egyszerűen csak szeretnéd elengedni a gondolataidat egy kicsit. Miután tisztában vagy a szándékaiddal, jobban irányíthatod az online tevékenységedet, hogy több olyan élményben legyen részed, ami boldoggá tesz, és kevesebbben, ami nem.
Személyes példaként elmondhatom, hogy New Yorkban élek, és szeretnék többet tudni a városomban zajló eseményekről, kulturális programokról és önkéntes lehetőségekről. Ennek érdekében több ingyenes hírlevélre is feliratkoztam, például az Epicenter NYC, a Hell Gate és a Gothamist által kiadottakra.
2. Értékeld a médiát, amit fogyasztasz
Katie Harbath, az Anchor Change technológiai tanácsadó cég vezérigazgatója ajánlja, hogy néhány napon keresztül figyeld meg online tevékenységeidet, és nézd meg, hogy azok segítik vagy gyengítik-e a kitűzött céljaidat. Érdemes használni a telefonok beállításait, amelyek megmutatják, mennyi időt töltöttél egyes alkalmazásokban. Figyeld meg, hogy milyen érzéseid vannak az egyes tevékenységek során.
Előfordulhat, hogy megnyitsz egy TikTok videót a kedvenc íródról, de tíz perc elteltével bűntudatod lesz, hogy Blake Lively-ról nézel videókat. Próbáld mérlegelni, mi okoz örömöt, és miért érzed rosszul magad.
3. Szűrd meg a nem kívánt tartalmat
Miután felmérted a digitális szokásaidat, ideje megszabadulni a zavaró elemeket. Például a YouTube-on érdemes kikapcsolni az „automatikus lejátszás” funkciót, hogy ne játsszon le egymás után több videót. Ha úgy érzed, hogy a politikai hírek kiégtek, próbáld csökkenteni azok fogyasztását, és figyeld, hogy az ennek következményeként elkezdett tartalmakkal jobban érzed-e magad.
Brendan Nyhan, a Dartmouth College professzora hozzáteszi, hogy érdemes lehet letiltani vagy némítani az alacsonyabb minőségű közösségi média fiókokat, amelyeket gyakran látsz a hírfolyamodban. Ez segíthet abban, hogy a platformok algoritmusai kevesebb olyan tartalmat ajánljanak neked.
4. Kérj ajánlásokat
Ha új hobbit szeretnél felfedezni, kérdezd meg a barátaidat, vagy keresd meg a közösségi média fiókokat, amelyek ajánlásokat adnak a kedvenc időtöltésedhez. Egy kreatív megoldást osztott meg Kevin Roose, a New York Times publicistája, aki létrehozott egy „örömök” nevű albumot az Apple Photos alkalmazásban, amelybe családi képeket és vidám mémeket gyűjtött.
Ezen kívül érdemes lehet időt szánni arra, hogy olyan tartalmakat ments el, amelyek valóban örömet okoznak, mint például a Cornell Lab of Ornithology madáretetőinek élő közvetítése vagy a kedvenc kerékpáros YouTube-csatornád videói.
5. Kísérletezz a formátumokkal
Harbath többször is önellenőrzéseket végzett az információfogyasztásáról, és azt találta, hogy jobban szereti a hírleveleket és a podcasteket. Érdemes kísérletezni azzal, hogyan fogyasztod tudatosan az online tartalmat. Próbáld ki, hogy csak néhány kiválasztott forrást használsz, vagy időkorlátokat állítasz be, például reggeli közben vagy lefekvés előtt.
A tudatos online tevékenységek segíthetnek abban, hogy jobban érezd magad a digitális életedben. Az első lépés a tudatosság és a szándékos tervezés bevezetése. Az internet világa lehetővé teszi számunkra, hogy élvezzük a tartalmakat, miközben súlyunkat is megragadjuk a digitális életvitelünk során.