Biden Adminisztráció Tudományos és Technológiai Teljesítménye: Egy Áttekintés
Az Egyesült Államok Biden-adminisztrációja az elmúlt években számos kihívással nézett szembe, de a kormányzati teljesítmény értékelésében a középpontba gyakran az infláció, a bevándorlás vagy Hunter Biden laptopja került. Mindazonáltal a tudomány és technológia nemzeti versenyképességére fókuszáló szakértők úgy vélik, hogy az Egyesült Államok gazdasága és biztonsága szorosan összefonódik a csúcsmodern tudományos és technológiai alkotások előállításával. De vajon hogyan teljesített a Biden-adminisztráció ezen a területen?
A Járványkezelés és a Technológiai Fejlesztések
Joe Biden elnök elsődleges feladata az volt, hogy megállítsa a COVID-19 világjárvány terjedését, majd visszaállítsa a gazdaság normális működését. Az elnöksége elején Biden a vakcinák termelésére és elosztására összpontosított, amelyhez a korábban, Donald Trump által indított Operation Warp Speed program megszüntetésével csaknem befejeződtek a vakcinák. Amikor Biden átvette az elnökséget, csupán az amerikai lakosság 5%-ának volt beoltva.
Biden elnöksége alatt, a kormányzat együttműködött magánkereskedelmi láncokkal a hűtött tároló- és elosztási kapacitás növelésére. Ezen kívül az alapvető gyógyszeripari gyártók támogatására is törekedett, hogy megfelelő vakcinaszállítást biztosítson. A közszereplésekkel együtt folytatott tájékoztató kampány pedig sikerült: Biden saját magán is megkapta a COVID-19 vakcinát.
Az első tíz hét alatt Biden idején a lakosság egyharmada megkapta legalább az első oltását, míg május végére ez az arány már 50%, év végére pedig 70% fölé emelkedett. A vakcinacímmal egységesen elindultak a beutazási tilalom feloldásai, iskolák visszatértek a működésbe, és a gazdaság fokozatosan visszakerült a normális kerékvágásba. Egy későbbi tanulmány kimutatta, hogy Biden oltási programja megakadályozta több mint 3,2 millió amerikai halálát és 18,5 millió kórházi ellátást, összesen 1,15 billió dolláros orvosi költséget és elveszett gazdasági termelést takarított meg.
Infrastruktúra és Klímaváltozás
A COVID-19 által okozott gazdasági válságra válaszul Biden két törvényt is aláírt, amelyek jelentős hatással voltak a tudományra és a technológiára. Az Infrastruktúra Beruházási és Munkahelyteremtési Törvény, amelyet 2021 végén terjesztettek be, 1,2 billió dollárt biztosított különböző infrastruktúra fejlesztésekre. A törvény nemcsak a meglévő struktúrák javítását célozta meg, hanem előtérbe helyezte a technológiai fejlesztéseket is, beleértve a tiszta energiát, a vidéki szélessávú internetet és a közlekedési rendszerek modernizálását.
Biden az Inflációcsökkentő Törvényt is aláírta 2022 augusztusában, amely 739 milliárd dolláros támogatást biztosított a környezetvédelmi és fenntartható technológiákra. Ez volt a legnagyobb klímaváltozással kapcsolatos törvény az Egyesült Államok történetében.
Tudományos és Technológiai Eredmények
Biden adminisztrációja alatt a tudomány- és technológia területén több észlelhető eredmény is született. A szövetségi kutatási és fejlesztési források 25%-kal nőttek 2021 és 2024 között. E források kedvezményezettjei közé tartozott a Nemzeti Tudományos Alapítvány, az Energiaügyi Minisztérium, a NASA és a Védelmi Minisztérium.
A Biden-adminisztráció a technológiák és innovációk fejlesztésére is összpontositott, például a mesterséges intelligencia felelős szabályozására. Hasonlóan Trump korábbi intézkedéseihez, Biden is fenntartotta vagy emelte a vámokat, valamint a szabadkereskedelmi megállapodásokkal kapcsolatos szkepticizmusát, ezzel védővám politikát érvényesítve az amerikai kereskedelemben.
A CHIPS Törvény
Biden tudományos és technológiai napirendjének csúcsa a CHIPS and Science Act, amely célul tűzte ki az Egyesült Államok fejlett félvezető gyártási képességeinek erősítését. A törvény körülbelül 40 milliárd dollár támogatást nyújtott az amerikai chipgyártóknak, amely további 450 milliárd dolláros magánbefektetést generált 90 új gyártási projekthez az ország 28 államában.
A CHIPS törvény regionális innovációs és technológiai központok létrehozására is irányul, számos stratégiai szektorra fókuszálva, mint például a fenntartható polimerek és orvosi eszközök.
Jövőbeli Kilátások és Lehetőségek
A Biden-adminisztráció sikerei ellenére kritikák is érkeztek a tudomány és technológia területén. Néhány kritikusan észrevette, hogy az Egyesült Államok kutatási biztonsága még mindig nem elég hatékony a technológiai lopások ellen. A jövőbeli administrációnak nemcsak a versenyképesség javítására, hanem a globális együttműködések erősítésére is figyelemmel kell lennie, mivel a legnagyobb globális kihívások egyetlen ország erejével nem oldhatók meg.
A kiemelt nemzeti prioritások között szerepelhet a termelésben és etikus mesterséges intelligenciában történő fejlődés, valamint a kvantumszámítástechnika iparágának kialakítása. A jövőbeni fejlesztésekhez azonban elengedhetetlen a kormány által nyújtott változatos támogatások és egy versenyképes környezet megléte.
Az amerikai tudományos és technológiai szektor költségvetési forrásainak növelése és a versenyképesség megőrzése kulcsfontosságú szerepet játszik az Egyesült Államok jövőbeli sikerében.