Biden Adminisztráció: Tudományos és Technológiai Eredmények és Jövőbeli Kihívások
Az Egyesült Államok Biden-adminisztrációjára irányuló értékelések gyakran az inflációra, a bevándorlásra vagy Hunter Biden laptopjára összpontosítanak. Azonban egy nemzeti versenyképességre összpontosító tudományos szakértő véleménye szerint a figyelem középpontjába kell helyezni az ország tudományos és technológiai előnyét, mivel az Egyesült Államok jóléte és biztonsága nagymértékben függ a helyi csúcstechnológiai kutatások és fejlesztések képességétől. De hogyan teljesített a Biden-adminisztráció ezen a területen?
A járványügyi tudomány és technológia előmozdítása
Joe Biden elnök számára az elsődleges kihívás az volt, hogy véget vessen a COVID-19 járványnak, és a gazdaságot visszaállítsa a normális működésre. E cél érdekében Biden azonnal a vakcina gyártásának és elosztásának megfelelésére összpontosított. Az előző elnök, Donald Trump által beindított Warp Speed program révén 2020 decemberének közepén már elkezdődött a vakcinák beadása, de nem volt országos szintű bevezetés, és a szükséges tervek is hiányoztak. Amikor Biden hivatalba lépett, mindössze az amerikai lakosság 5%-át oltották be.
Biden saját példájával is ösztönözte az oltakozást, miután megkapta a COVID-19 vakcináját. Az adminisztráció együttműködött magánkereskedelmi láncokkal, hogy növelje a hűtött tárolási és elosztási kapacitásokat. A vakcinák megfelelő mennyisége érdekében támogatást nyújtott a gyógyszergyártóknak, miközben folyamatosan egy közvéleményformáló kampányt folytatott az amerikaiak oltakozásának ösztönzésére.
Biden elnökségének első 10 hetében a lakosság egyharmada kapta meg az első oltását, május végére a szám már 50%, év végére pedig 70% fölé nőtt. A vakcinázásnak köszönhetően lehetővé vált az utazási korlátozások feloldása, az iskolák újraindítása, és a vállalkozások fokozatos visszatérése a normális működéshez. Egy későbbi tanulmány megállapította, hogy Biden vakcinázási programja több mint 3,2 millió amerikai halálesetet és 18,5 millió kórházi kezelést előzött meg, valamint 1,15 trillió dollárt takarított meg a költségvetésben az egészségügyi költségeknél és a gazdasági visszaesésnél.
Infrastruktúra-fejlesztések és klímaváltozás elleni intézkedések
A járvány okozta gazdasági nehézségek fényében Biden két törvényt is aláírt, amelyek közvetlen hatással voltak a tudományra és a technológiára. Korábbi adminisztrációk ígéretei ellenére Biden ténylegesen végrehajtotta az infrastrukturális beruházásokat. Az Infrastructural Investment and Jobs Act, amely bipartid támogatással született meg 2021 végén, 1,2 trillió dollárt biztosított különböző típusú infrastrukturális fejlesztésekre. Az act nem csupán a helyreállításra összpontosított, hanem a technológiai fejlesztéseket is prioritásként kezelte, beleértve a tiszta víz, tiszta energia, vidéki nagysebességű internet, tömegközlekedés modernizálása és az elektromos hálózat megbízhatóságát.
2022 augusztusában Biden aláírta az Infláció Csökkentési Törvényt, amely 739 milliárd dolláros adókedvezmények és közvetlen kiadások keretét biztosította. Ez volt a legnagyobb klímaváltozással kapcsolatos jogszabály az Egyesült Államok történetében. A törvény számos támogatást és ösztönzőt vezetett be a tiszta és megújuló energia tudományának és technológiájának fejlesztésére, a környezetvédelmi intézkedésekre és a klímaváltozás kezelésére.
Tudományos és technológiai eredmények
A Biden-adminisztráció tudományos és technológiai eredményei között néhány viszonylag nyilvánvaló. Elnöki mandátuma alatt sikeresen megemelte a szövetségi kutatási és fejlesztési keretet, amely 25%-kal növekedett 2021 és 2024 között. A kedvezményezettek között szerepelt a Nemzeti Tudományos Alapítvány, az Energiaügyi Minisztérium, a NASA és a Védelmi Minisztérium.
Biden informális keretek között is arra törekedett, hogy ösztönözze a vállalatokat új találmányok gyártására az Egyesült Államokban. Fentebb említették, hogy Biden nemcsak Trump vámjait fenntartotta, hanem a protekcionista iparpolitika bevezetésével is folytatta előde politikáját. Ezen intézkedések célja a hazai gyártás és innováció támogatása volt.
A CHIPS & Science Act
A Biden-adminisztráció tudományos és technológiai programjának csúcspontja a Creating Helpful Incentives to Produce Semiconductors (CHIPS) és Science Act volt, amely az Egyesült Államok gyártási képességeinek megerősítését célozta az fejlett félvezetők terén. A törvény körülbelül 40 milliárd dollárt biztosított az amerikai chipgyártók számára, és ösztönözte a magánszektorbeli további 450 milliárd dolláros tőkebefektetéseket 90 új gyártási projektben 28 államban.
A CHIPS Act nemcsak a gyártási kapacitás növelésére összpontosított, hanem a tudományos közbeszerzéseket is célul tűzte ki: például félmilliárd dollárt ruházott be régiós innovációs központokba, amelyek a stratégiai ágazatok széles spektrumát célozzák meg.
Jövőbeli lehetőségek és kihívások
A Biden-adminisztráció, noha a tudományos és technológiai területen számos eredményt fel tud mutatni, kritikákat is kapott. Egyesek szerint az amerikai kutatásbiztonság nem védi meg megfelelően az Egyesült Államok tudományos és technológiai erőforrásait a külföldi jogosulatlan megszerzésekkel szemben.
Bár a következő adminisztrációnak sok teendője marad, a jövőbeli prioritások között várhatóan szerepel a versenyképes és etikus mesterséges intelligencia fejlesztése, valamint egy új kvantumszámítástechnikai ipar kiépítése. Ezen kívül a neurológia és a ‘tartósság’ kutatása is jelentős kilátásokat rejthet az amerikai versenyképesség növelésére.
A következő évek tudományos és technológiai beruházásainak létfontosságú elemei közé tartozik a több erőforrás és a versenyképes környezet megteremtése, amely alapvető az amerikai sikerhez.