Az Integrity Technology Group elutasítja az Egyesült Államok által hozott szankciókat
A kínai Integrity Technology Group (Integrity Tech), amely az információs technológiai szolgáltatások magas technológiai szektorában működik, nyilvános közleményében vasárnap kifejezte, hogy az Egyesült Államok Pénzügyminisztériumának Külföldi Vagyonkezelő Hivatala (OFAC) által hozott szankciók önkényes intézkedések, és a vállalat Széles Körben Kihirdetett Állampolgárok (SDN) listára való felkerülésének alapja ténybeli hiányosságoktól szenved. A cég határozottan elítéli az Egyesült Államok alaptalan vá allegations against it and the illegal unilateral sanctions imposed.
A vállalat tisztázta, hogy működése és pénzügyi helyzete normális, és az esemény nem fog jelentős kedvezőtlen hatással lenni a napi üzleti tevékenységeire. Az Integrity Tech szerint nincsenek leányvállalataik vagy fióktelepeik az Egyesült Államokban, üzleti tevékenységet sem folytatnak az országban, és amerikai eszközeik sincsenek.
Kínai szakértők véleménye az amerikai szankciókról
Az Egyesült Államok szankciói az Integrity Technology Group ellen azzal a váddal indultak, hogy a cég részt vett különböző számítógépes behatolási eseményekben az amerikai entitások ellen. A külügyminisztérium szóvivője, Matthew Miller péntekén bejelentette, hogy a Pekingben székelő kiberbiztonsági vállalat az amerikai infrastruktúrára és egyéb külföldi célpontra összpontosító hacker csoporthoz, a ‘Flax Typhoon’-hoz köthető.
Li Haidong, a Kínai Külföldi Ügyek Egyetem professzora a Global Timesnak adott nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok lépései a kínai high-tech cégek fejlődésének megakadályozására irányulnak. Li szerint az amerikai kormány terjedő beavatkozásai azt mutatják, hogy Washington aggódik a kínai vállalatok technológiai fejlődése miatt, és hogy politikai szempontok alapján próbálják túllépni a piaci gazdaság elveit.
Szeptemberben az Egyesült Államok Igazságügyi Minisztériuma bejelentette, hogy megakadályozott egy kiber támadóhálózatot, amely ‘kínai támogatással’ működő hackerek irányítása alatt állt, és 200 ezer eszközt érintett világszerte. Az Integrity Technology Group elleni vádak emellett a kínai állam támogatásával működő hackercsoportokat is felvázoltak.
A kínai álláspont és a válaszok
A kínai külügyminisztérium szóvivője, Lin Jian szeptemberben kijelentette, hogy Kína határozottan ellenzi a különböző típusú kiber támadásokat, de ugyanakkor elítél minden alaptalan vádaskodást. Felhívta az Egyesült Államokat, hogy hagyja abba a kiber térben való felfordulást, és lépjen fel felelősen a nemzetközi közösséggel együttműködve.
Mindezek mellett a szankciók és vádak értékelése során Xiang Ligang, a Pekingben működő Információs Fogyasztási Szövetség főigazgatója felhívta a figyelmet arra, hogy az Integrity Tech általi széleskörű hackelési műveletekről szóló állítások bizonyítékok hiányában állnak meg, és véleménye szerint egy nyilvánosan jegyzett vállalat számára nincsenek lényegi ösztönzők ahhoz, hogy hasonló tevékenységeket végezzen.
A szankciók bevezetése és az azt kísérő vádak újabb fejezetét nyitotta meg a két ország közötti technológiai versenynek, amely immár nem csupán gazdasági, hanem politikai síkon is zajlik. Az Integrity Technology Group helyzete továbbra is figyelmet érdemel a globális technológiai színtéren.