A Szellemi Tulajdonjogok Kezelésének Kihívásai az Mesterséges Intelligencia Terjedése Kapcsán
A mesterséges intelligencia (MI) szabályozása körüli diskurzus egyre inkább a középpontba kerül, amelyet a szenátus jogi bizottsága tárt fel a 2338/23-as számú törvényjavaslat (PL) kidolgozása révén. Filipe Medon, a bizottság egyik tagja, részletesen elemezte, miért tekinthető a szerzői jogi díjakért folytatott remunerációs harc újabb kudarcnak.
A Képzési Adatok Kérdése
A mesterséges intelligencia fejlesztésének egyik fő diskurzusának középpontjában az áll, hogy milyen adatokat használnak a rendszerek tanítása során. A nemzetközi színtéren több millió dolláros perek bontakoztak ki, melyekben olyan cégek léptek fel, akik meg van győződve arról, hogy mások jogosulatlanul használták fel az általuk védett tartalmakat MI modellek képzésére.
Medon kiemeli, hogy a Szövetségi Legfelsőbb Bíróság (STF) reagálása egy ‘alapvető jogok védelmének elégtelenségében vagy hiányában’ megjelenő helyzetre irányul. A problémát a Kongresszus inaktivitása okozza, mivel a jogalkotó hatóságnak, amelynek feladata a szabályozás megalkotása, nem sikerült ezt időben végrehajtania.
A Digitális Platformok Jelentősége
A mai világban tapasztalható összetett helyzet a nagy technológiai vállalatok és a közösségi média platformok szerepének átalakulásához kapcsolódik. Medon hangsúlyozza, hogy az internet fejlődésének korai szakaszában az volt az elképzelés, hogy a platformokat nem szabad szabályozni, mivel a szabad fejlődés kulcsfontosságú. Azonban a mai internet és közösségi média már nem hasonlítható össze a 30 vagy 10 évvel ezelőtti helyzettel.
A cégek most azért kerülnek a felelősségvállalás előterébe, mert profitálnak a megosztott tartalmakból, miközben mindezek jogi keretének létrehozása sürgetővé válik.
A Mesterséges Intelligencia Szabályozása
Erre a helyzetre érkezik a mesterséges intelligencia szabályozása, amely különösen az MI generatív jellegének megjelenésével vált sürgetővé. Medon megjegyzi, hogy a technológia jámbor múltja ellenére, most fontos szerepet játszik a fejlődésben, és a szabályozás éppen a változások kezdetén került napirendre.
A szakértő úgy véli, a STF döntése nagyobb hatással van a technológiai világra, mint a PL 2338/23. Fontos megjegyezni, hogy a törvényjavaslat még tárgyalásra vár a Képviselőházban, ahol akár módosítani is lehet. A törvényjavaslat kizárólag a technológia szabályozásáról szól, nem azonban arról, hogyan lehetne a fejlesztést ösztönözni az országban.
További Fejlesztések a Mesterséges Intelligencia Területén
A mesterséges intelligencia terjedésének támogatása a Brazíliai Mesterséges Intelligencia Terv keretében valósulhat meg, amely 23 milliárd reál (kb. 14 milliárd USD) befektetést irányoz elő. A kormányzati támogatás célja, hogy sürgesse a technológia fejlődését, segítve ezzel az ország versenyképességének növelését a globális piacon.
A mesterséges intelligencia jövője tehát kiemelt fontosságú téma, amely egyszerre igényel jogi és technológiai megoldásokat, hogy méltányosan kezelje a szellemi tulajdonjogokat az új digitális világban.