Dow Jones: 300 pontos csökkenés és a befektetők körüli aggodalmak
A Dow Jones csökkenése
A Dow Jones Industrial Average (DJIA) hétfőn 300 pontos csökkenést mutatott, amely a 42,300-as szint alá zuhant, mielőtt némileg helyreállt 42,500 környékén. Az amerikai részvénypiacok az év végéhez közeledve joggal nyugtalanítják a befektetőket, különösen a technológiai szektor korábbi rekordmagasságának tükrében, amelyet az optimista piaci várakozások tápláltak.
Journalisták és elemzők megjegyzik, hogy a széleskörű technológiai rally, amely az AI által teremtett jövőbe vetett bizalommal volt fűtve, a közeljövőben visszahúzódik. Ma a befektetők többsége az oldalvonalon áll, míg a közeli ünnep miatt a kereskedési aktivitás csökken.
A részvénypiacok mozgása
A Dow Jones az utóbbi hetekben 5.5%-kal csökkent a november végén elért rekordmagasságokhoz képest. A folyamatos napi csökkenések, amelyek az 1970-es évek óta nem fordultak elő, arra figyelmeztetnek, hogy a piacok most igen ingatag talajon állnak. A legutóbbi kereskedési napokban a Dow irányítása nemcsak a további eséseket akadályozta meg, hanem a jelentős, emelkedő trendek megvalósulását is megnehezítette.
A következő napokban a kereskedők egy nehezebb környezettel néznek szembe, amelyben a Federal Reserve (Fed) politikai döntései is komoly hatással bírnak. Az intézet az előrejelzése szerint a következő évben csak két alkalommal csökkenti a kamatokat, miközben a befektetők nehezen tudják elképzelni, hogy Donald Trump újonnan beiktatott elnök kereskedelmi háborúja nem fogja befolyásolni a Fed politikáját.
A részesedések teljesítménye
Hétfőn a Dow Jones index közel összes részvénye csökkent, mindössze az Nvidia (NVDA) jelezte emelkedését, 2%-kal magasabb szinten, közel 140 dolláros részvényáron. A mélypontok között a Boeing (BA) és a Nike (NKE) versenyzett: mindkét cég részvénye körülbelül 1.7%-kal csökkent a napi nyitás óta. A Boeing részvényei 178 dollár alá süllyedtek, míg a Nike részvények 75 dolláros szintig estek, elérve ezzel négyhetes mélypontjukat.
Technikai elemzés
A Dow Jones legutóbbi zuhanása után a közelmúlt ármozgása a 50 napos Exponenciális Mozgóátlag (EMA) alá került, amely eddig technikai támaszt nyújtott a befektetők számára. A részvények az 42,000-es küszöbön maradtak, de a növekvő lendület korlátozott, mivel a kereslet az utolsó 43,000-es szint alatti tartományban rekedt.
A Fed politikája
Az Egyesült Államok monetáris politikáját a Federal Reserve (Fed) alakítja, amelynek fő célja az árak stabilitásának elérése és a teljes foglalkoztatottság fenntartása. A kamatlábak emelésekor az infláció csökkentésére összpontosít, míg csökkentés esetén a gazdasági aktivitás ösztönzése a cél.
A Fed évente nyolc politikai ülés keretében értékeli a gazdasági körülményeket. A Szövetségi Nyílt Piaci Bizottság (FOMC) tizenkét tagból áll, akik a monetáris politikai döntésekért felelősek.
Következtetés
Az előttünk álló hét, amely a következő év kezdetéhez közeledik, a befektetők számára komoly kihívásokat tartogat. Könnyen előfordulhat, hogy a tavalyi év végén tapasztalt piaci volatilitás egy új korszakot nyit a tőzsdék történetében, amelyre a befektetőknek alaposan fel kell készülniük.