Sir Keir Starmer rendezte meg beszédét az AI lehetőségeiről
Sir Keir Starmer, a brit Munkáspárt vezetője, a múlt hétfőn, a University College Londonban tartott beszédében olyat tett, amit még soha: víziót osztott meg a mesterséges intelligencia (AI) jövőjéről. Starmer hangsúlyozta, hogy az AI a mi generációnk ‘meghatározó lehetősége’, és kifejtette, hogy az Egyesült Királyság nagyszerű AI szuperhatalommá válhat. ‘Britannia a Babbage, Lovelace és Turing nemzete,’ mondta, aláhúzva az ország technológiai örökségét, amely a modern számítógép és a világháló megszületéséhez vezetett.
Az AI lehetőségeinek kihasználása
A beszédet követően a miniszterelnök Matt Cliffordot, egy letisztult technológiai szakértőt, bíztatta meg arra, hogy dolgozzon ki egy ‘AI Lehetőségek Akciótervet’. A tervezet 50 pontot tartalmaz, amelyet Starmer teljes mértékben elfogadott, és azt ígérte, hogy ‘az Egyesült Királyság államának teljes súlyát’ mögé állítja. Cliffordot az AI Lehetőségi Tanácsadójaként nevezte ki, aki közvetlenül a miniszterelnöknek fog jelenteni. Kérdéses azonban, hogy mindez mennyire idézi meg a ‘Britanniát’ mint AI szuperhatalmat.
Clifford megbízatásának háttere
Clifford kinevezése egyaránt várható és zavarba ejtő. Várható, mert a közelmúltban már együtt dolgozott a kormányzattal, többek között Rishi Sunakkal is, aki őt kérte fel az AI Biztonsági Csúcs megszervezésére. Zavarba ejtő viszont, hogy Clifford már jelentős vagyont halmozott fel a technológiai szektorban, ami felveti a kérdést, mennyire van tisztában az érdekek egyensúlyával és azzal, hogy ezek az érdekek hogyan kerülnek képviseletre.
Damian Collins, egy korábbi konzervatív technológiai miniszter, már figyelmeztetett az érdekkonfliktusok erejére, különösen a szerzői jogok rendszeres megsértésének kérdéskörében. Különböző médiacégek és technológiai vezetők is aggodalmuknak adtak hangot, mondván, hogy Clifford befolyása túl nagy lehet az AI-szektor politikájára.
A szerzői jogok körüli viták
A program egyik ajánlása a brit szöveg- és adatbányászati szabályozás reformjára vonatkozik. A Creative Rights in AI Coalition tagjai azonban határozottan elutasítják, hogy a britek között bármiféle ‘bizonytalanság’ lenne a szerzői jogok tekintetében. Azt állítják, hogy a brit jogszabályok nem engedélyezik a kereskedelmi célú adatbányászatot engedély nélkül, és a valós kérdés inkább az, hogy kik használták jogosulatlanul a brit kreatív szellemi javakat képzési anyagként.
A jövőbeni kihívások
Clifford terve számos érzékeny kérdést érint, mint például a nemzeti számítástechnikai infrastruktúra kiépítése az AI területén, a kutatási kapacitások növelése az egyetemeken, és a tízezernyi új AI szakember képzése. A megfogalmazott cél az, hogy az Egyesült Királyság ‘AI készítővé’ váljon, nem pedig ‘AI vevővé’.
Fontos azonban felismerni, hogy a mesterséges intelligencia hatalmas cégek által dominált térség, ahol egyetlen brit cég sincs a csúcson. Ahogy Daron Acemoglu Nobel-díjas közgazdász is megjegyzte, noha az AI erőteljes technológia, rövid távon a várható gazdasági hatása alacsonyabb lehet, mint azt sokan hiszik.
A miniszterelnök számára világos üzenet, hogy a ‘AI szuperhatalommá válás’ eléréséhez időre és megfelelő erőforrásokra van szükség, és ez, ha kell, több választási ciklust is igénybe vehet.