Kiberbiztonsági Incidensek Kínában: Két Becsült Amerikai Kiber támadás Ügy
Peking, 2023. október – Kína Nemzeti Internet Vészhelyzeti Reakciós Központja (CNCERT/CC) július 5-én nyilvánosságra hozta, hogy két kiber támadás történt amerikai forrásból, melyek célpontjai kínai technológiai vállalatok voltak. Az incidensek során a gyanú szerint amerikai hírszerző ügynökségek próbáltak meg kereskedelmi titkokat ellopni.
A CNCERT/CC állásfoglalása szerint a támadások egy fejlett anyagtervezéssel és kutatással foglalkozó egységet, valamint egy nagy léptékű, intelligens energia és digitális információs technológiákra összpontosító céget érintettek. Az ügynökség nem részletezte, hogy melyik amerikai hírszerző ügynökség volt érintett, de hangsúlyozta, hogy a támadások során „nagymennyiségű kereskedelmi titkot” loptak el.
Kiberbiztonsági Fenyegetések és Válaszok
A CNCERT/CC, amely egy nem kormányzati technikai központként működik, Kína ‘nemzeti számítógépes vészhelyzeti reakciós csapata’, célja a kiberbiztonsági fenyegetések megelőzése és észlelése. Az ügynökség közleménye jelentős, mivel a nyugati kormányok évek óta Kínát vádolják kibertámadásokkal és ipari kémkedéssel. Az elmúlt két évben azonban több kínai szervezet és kormányzati szerv tette le a vádakat az Egyesült Államokra és szövetségeseire hasonló magatartást illetően.
A CNCERT/CC közleménye részben tükrözi az Egyesült Államok és szövetségeseinek vádjait, amelyek szerint Kína állami irányítás alatt álló kampányokat folytat a kereskedelmi titkok ellopására. Jelenleg Kínát a kivitelükre vonatkozó egyre szigorúbb amerikai szabályozások is sújtják, amelyek a helyi félvezető- és mesterséges intelligencia iparára irányulnak.
Korábbi Támadások és Különbségek
A CNCERT/CC márciusban nyilatkozatot adott ki, amelyben kifejtették, hogy Kína a múlt évben egy újabb kibertámadás-hullámmal nézett szembe, melyek többsége az Egyesült Államokból érkezett, de néhány esetet más országok, például Németország és Hollandia is érintett. Ezek a támadások azt eredményezték, hogy kínai számítógépeket vezettek át, amelyeket aztán Oroszország, Ukrajna és Fehéroroszország ellen használtak fel.
Az Egyesült Államok Külügyminisztériuma nem reagált azonnal a CNCERT/CC nyilatkozatára, így a kérdések továbbra is nyitottak a két ország kiberbiztonsági politikáit illetően.
A kiberbiztonsági incidensek és kereskedelmi titkok védelme a globális technológiai verseny szerves részévé vált, és az évek óta tartó feszültségek csak tovább fokozzák a nemzetközi közéletben a kiberhadviseléssel kapcsolatos diskurzusokat. A mostani események ismét rávilágítanak arra, hogy a kibertér védelme és a nemzetközi kapcsolatok feszültsége közvetlenül összefonódik.