Kína oktatási szuperhatalommá válása
Kína legfrissebb tervei szerint a közeljövőben komoly lépéseket tesz annak érdekében, hogy globális oktatási szuperhatalommá váljon. A Peking által kihirdetett, tízéves elképzelés célja, hogy növelje az önellátást a csúcstechnológiás területeken, ezért a helyi hatóságokat arra ösztönözik, hogy együttműködjenek magas rangú tudományos és technológiai programokkal rendelkező külföldi egyetemekkel.
A kínai állami hírügynökség, a Xinhua jelentése szerint a kormány felhívta a helyi hatóságokat, hogy “erősítsék a magas színvonalú nemzetközi együttműködéseket az akadémiai, ipari és kutatási területeken”, miközben “aktívan részt vesznek a globális tudományos együttműködésben”.
Kutatás és Innováció
Az Kommunista Párt Központi Bizottságának és az Államtanácsnak (a nemzeti kabinet) kiadott tervezet hangsúlyozza az alapkutatás és a multidiszciplináris kutatás előmozdítását is. A céljaik között szerepel a fiatal tehetségek támogatása, valamint egy olyan környezet kialakítása, amely “bátorítja a felfedezést és tolerálja a kudarcokat”. E megközelítések célja, hogy ösztönözzék a fejlesztéseket és a technológiai innovációt, miközben a fiatal kutatók számára lehetőséget biztosítanak a szakmai fejlődésre.
Együttműködési kihívások
A terv bejelentése egybeesett a Michigan Egyetem bejelentésével, amely megszünteti a Sanghaji Jiao Tong Egyetemmel fennálló hosszú távú partnerségét az amerikai törvényhozók nyomására. A 2006-ban alapított közös intézet bezárásáról hónapokkal azután döntöttek, hogy az Egyesült Államok Képviselőházának Kínával foglalkozó különbizottsága kijelentette, hogy a kínai egyetem “kritikus szerepet” játszik az ország “katonai-polgári összefonódási stratégiájában”. Ez az összefonódás a katonai és polgári érdekek technológiai és kutatási területen való fuzionálását jelenti, ami már régóta az Egyesült Államok érdeklődésének középpontjában áll.
Technológiai verseny és innováció
A kínai kormány célja, hogy új utakat találjon a hazai innováció növelésére, miközben a verseny az Egyesült Államokkal fokozódik. A technológiai fejlődést és az azt követő gazdasági növekedést a tisztviselők “új minőségű termelési erőforrásoknak” nevezik, ami arra utal, hogy Kína törekszik az önállóságra és a piaci pozíciójának megszilárdítására a globális színtéren.
A tervek megvalósítása érdekében Kína várhatóan folyamatosan keresi az együttműködés lehetőségeit, a nemzetközi tudományos közösség és az iparág szereplőivel, hogy a jövőbeni fejlesztések során fenntartható és innovatív megoldásokat találjon.