Kína 10 éves terve: Globális oktatási nagyhatalommá válás
Kína célja, hogy a következő 10 évben globális oktatási nagyhatalommá váljon, ennek érdekében a pekingi kormány ösztönözni kívánja a külföldi egyetemekkel való közös projekteket, különös tekintettel a magasan rangsorolt tudományos és technológiai programokra. A cél nyilvánvalóan a hazai önállóság növelése a csúcstechnológiai területeken.
Nemzetközi együttműködés fokozása
A kínai kormány a helyi hatóságokat arra szólította fel, hogy „javítsák a nemzetközi együttműködéseket az akadémiai, ipari és kutatási területeken”, miközben „aktívan részt vesznek a globális tudományos együttműködésben” – jelentette a Xinhua állami hírügynökség vasárnap.
A Kínai Kommunista Párt Központi Bizottságának és a Állami Tanácsnak a kiadott terve új impulzusokat kíván adni a tudományos kutatásnak, hangsúlyozva az alapvető és interdiszciplináris kutatás előmozdítását, a fiatal tehetségek támogatását, valamint olyan környezet megteremtését, amely „bátorítja a felfedezést és tolerálja a kudarcot”.
Párhuzam a nemzetközi eseményekkel
A terv bejelentésére néhány nappal azután került sor, hogy a Michigan Egyetem nyilvánosságra hozta, hogy megszünteti az évtizedek óta tartó együttműködését a Sanghaji Jiao Tong Egyetemmel. A döntést az Egyesült Államok törvényhozóinak nyomásgyakorlása motiválta. A közös intézet, amely 2006-ban alakult, a képviselőház Kínával foglalkozó különbizottságának állítása szerint a kínai egyetem „kritikus szerepet” játszik az ország „katonai–civil fúziós stratégiájában”, amely a katonai és civilek közötti érdekek összefonódását jelenti a technológia és a kutatás területén.
A verseny fokozódása
Kína minden lehetséges módot mérlegel, hogy növelje belföldi innovációs kapacitását, különösen a Szilícium-völggyel és az USA többi technológiai központjával folytatott intenzív verseny fényében. A hatóságok a technológiai fejlődést és az abból fakadó gazdasági növekedést „új minőségű termelési erőforrásokként” határozzák meg.
Ez a fejlesztés és stratégia jelzi Kína ambiciózus törekvését a globális tudományos közösségen belüli szerepének erősítésére és a technológiai önállóságának növelésére, amely a jövőbeli versenyképességük kulcsát jelentheti.