A kanadai technológiai vezetők csalódottsága Trudeau kormánya iránt
Kanada technológiai vezetői egykor abban reménykedtek, hogy Justin Trudeau liberális kormánya megvalósítja ambiciózus innovációs programját, és ezzel elősegíti az ország gazdasági fellendülését és termelékenységét. Azonban, miután Trudeau bejelentette lemondását és felfüggesztette a parlamenti üléseket, sokan már elveszítették a hitét a kormány elkötelezettségében, és aktívan szorgalmazzák a változást Ottawában.
Csalódás a technológiai szektorban
Andrew Graham, a torontói Borrowell fintech cég vezérigazgatója és társalapítója elmondta: „A kezdeti időszakban minden megfelelő dolgot mondott, de a cselekvés elmaradása miatt kormánya csalódásként fog bevonulni a kanadai technológiai és innovációs szektor történetébe.” A kanadai innovációs politika iránti csalódottság tavaly érte el a csúcspontját, amikor a kormány bejelentette a tőkejövedelmek adózásának megváltoztatását. Sok technológiai vezető ezeket a lépéseket punitive actions-nek tekintette, amelyek károsan érintették a vállalkozókat, akik gyorsan növekvő cégeket próbálnak létrehozni Kanadában, hogy feloldják az ország gazdasági stagnálását.
A kérdések, amelyek az SR&ED adókedvezmény programmal és a tőkejövedelmek adóztatásával kapcsolatban merültek fel, bizonytalanságot okoztak az iparban, különösen a parlament felfüggesztése alatt – mondta John Ruffolo, a Maverix Private Equity alapítója és a Kanadai Innovátorok Tanácsának (CCI) társalapítója. Ruffolo úgy véli, hogy a bizonytalanság nem vonzó a befektetők vagy az Egyesült Államok új, beiktatás előtt álló kormányzata számára.
A technológiai közösség egysége
„A technológiai közösség soha nem volt ennyire egyesült a csalódottságában” – tette hozzá Ruffolo. Az utóbbi hónapokban számos befektető, vállalkozó és technológiai vezető fejezte ki elégedetlenségét a Liberális Párt gazdasági politikájával szemben, többek között a Shopify vezetői, köztük Tobi Lütke is, aki a közösségi médiában bírálta Trudeau döntését a parlament felfüggesztéséről.
Boris Wertz, Kanada egyik legismertebb kockázatitőke-befektetője, szintén kifejezte támogatását a konzervatív vezető, Pierre Poilievre iránt, aki jelenleg a felmérések szerint sokkal előrébb áll. Wertz Twitteren írta, hogy izgatottan várja, hogy együtt dolgozhasson a Poilievre vezette új kormánnyal. A CCI elnöke, Benjamin Bergen elmondta, hogy tagjaik évek óta figyelik, ahogy a liberális kormány nem képes hatékony innovációs politika kidolgozására.
A jövőbeni kilátások
A CCI elnöke aggodalmát fejezte ki, hogy a hamarosan bevezetésre kerülő SR&ED program módosításai meghiúsulhatnak a parlamenti ülések felfüggesztése miatt. A változtatások célja a kutatás-fejlesztési költségekhez kapcsolódó adókedvezmények növelése volt, amely összesen 26 milliárd dolláros kedvezményt jelentett volna.
A Liberális Párt lassú innovációs programja nemcsak Kanadán belül érezteti hatását. Ruffolo szerint az Egyesült Államokban a kanadai technológiai szektor egyre vonzóbbtalanabb lehetőségként jelenik meg a stabilitás hiánya miatt, és az Egyesült Államok elnökének, Donald Trumpnak a javasolt vámok további bizonytalanságot okoznak.
Lisa Melchior, a VERTU Capital alapítója és ügyvezető partnere hangsúlyozta, hogy Kanada új vezetőjének sürgősen lépnie kell, különösen mivel sok kanadai technológiai vállalat az Egyesült Államokba exportál. Megemlítette: „Kik állnak mellettünk, hogy ezt számunkra megkönnyítsék?”.
Változásra van szükség
A következő vezetőnek prioritásként kell kezelnie a technológiai szektort a termelékenység és a GDP növekedésének javítása érdekében. Melchior szerint „Olyan politikákra van szükség, amelyek valódi támogatást nyújtanak az iparágnak, ami jelentősen hozzájárulhat ahhoz, hogy mindannyian, mint kanadaiak, sikeresebbek és gazdagabbak legyünk.”
A közelgő szövetségi választások fényében Ruffolo megjegyezte: nem meglepő, hogy az olyan pártok, mint a Konzervatív Párt, amelyek a adóreform és a technológia alkalmazásának témáival foglalkoznak, egyre nagyobb támogatásra találnak a technológiai szektorban. Bergen szerint az innovátorok a Konzervatívokkal kezdenek párbeszédet folytatni, mivel az általuk használt nyelvezet és jelzések „legalábbis a jó irányba mutatnak”.