Ázsiai Hedge Fundok a Kínai Technológiai Óriásokra Fogadnak, Vészhelyzetben az Amerikai Korlátozásokkal Szemben
HONGKONG – Az ázsiai hedge fundok egy része, mint például a kínai Xiaomi és Baidu vezető technológiai vállalatain fogad, köszönhetően az általuk kifejlesztett mesterséges intelligencia (AI) innovációknak, még a jövő évre várható amerikai korlátozások ellenére is.
A Reuters hírügynökség beszámolója szerint az Egyesült Államok által a kínai fejlett chip-exportokra kivetett tilalom sok globális befektetőt óvatosságra intett. Azonban azok, akik a kínai piacon keresik a potenciális nyerteseket, úgy vélik, hogy a kínai vállalatok jelentős AI termékeket fejlesztenek a hatalmas hazai piacon, amelynek keretei között saját fejlesztésű nagyméretű nyelvi modellek is versenyképesek kezdtek lenni a nyugati megfelelőikkel szemben, miközben a kínai cégek alacsonyabb értékeléssel bírnak.
A pénzügyi alapkezelők optimisták a mesterséges intelligencia növekvő elterjedését illetően, amely a 1,4 milliárd kínai ember mindennapi életében jelenik meg, beleértve a mobiltelefonokat, okos viselhető eszközöket, közösségi alkalmazásokat és játékokat.
„A kínai innovációk gyorsan eljutnak a végfelhasználókhoz” – mondta Nilesh Jasani, a GenInnov Funds alapítója és a Jefferies ázsiai alelnöke. „Nagyon izgatottak vagyunk Kína mozgás- és okostelefon-piacának felemelkedése miatt, ami olyan neveket segít, mint a Xiaomi és Baidu” – tette hozzá, megjegyezve, hogy alapjaik kitettségét Kínára növelik.
A kínai vezető keresőmotor, a Baidu nemrégiben indított egy szövegből képit generáló eszközt hirdető ügyfelei számára. Emellett a vállalat a jövő év elején tervezi, hogy bemutatja AI-szemüvegét és az önálló autó szolgáltatását Kínán kívül.
A Hongkongban található Monolith Management hedge fund, amely 300 millió dollárnyi eszközt kezel, a Xiaomi okostelefon gyártóra és annak beszállítóira összpontosít.
„A Xiaomi lenyűgöző AI felhasználói élményt kínál saját fejlesztésű HyperOS-jával, amely egy nagyobb IoT- és autó-ökoszisztémát használ ki, mint nyugati versenytársai” – mondta Timothy Wang, a Monolith ügyvezető igazgatója.
A kínai technológiai részvények idén elmaradtak amerikai megfelelőiktől a globális AI láz során. A Hang Seng Tech Index és a CSI AI szektor 19%-os, illetve 21%-os növekedésen van túl, míg a Nasdaq 100 több mint 30%-ot nyert.
Wang azt jósolja, hogy a következő évben növekedési lehetőségek várhatóak a Kínában kifejlesztett AI-alapú termékek és szolgáltatások terén. Az előrelépéseket a nagyméretű nyelvi modellek elterjedése és hasznosítása hajtja előre, melyhez Kína erős ellátási láncának és a sok tapasztalt termékmenedzsernek a kombinációja társul – mondta Wang.
A ByteDance AI chatbottal rendelkező Doubao, amely novemberben 60 millió havi aktív felhasználóval a világ második legnépszerűbb AI alkalmazásává vált, csupán a ChatGPT mögött áll a ranglistán, a Aicpb.com szerint.
„Áttöréseket látunk az AI szoftverek terén, mint a szövegből videó generálás és a multimodális AI” – mondta Sean Ho, a Triata Capital CIO-ja, amely 770 millió dollárt kezel. „A kínai AI modellek magas rangsorolása az open-source platformokon, mint a Hugging Face, tükrözi a globális vezetésre irányuló ambícióikat, amely trendet az ongoing technológiai konfliktusok valószínűleg nem zavarják meg” – mondta nemrégiben az befektetőknek küldött közleményeiben.
Nem mindenki biztos a jövőbeni lehetőségekben, különösen, hogy az amerikai, tajvani és japán félvezetőgyártók részvényei dominálják a technológiai befektetők portfólióját, és erős teljesítményt nyújtanak.
Végső soron tehát azon múlik, hogy az AI képes-e növelni a nyereség növekedést – hangsúlyozta Andy Maynard, a China Renaissance Securities részvényekért felelős vezetője. „Kína nyilvánvalóan lemarad az Egyesült Államok mögött a tőzsdén jegyzett cégek szintjén a monetizáció szempontjából” – tette hozzá.