Búcsú Keleti Ágnestől: Az ötkarikás bajnok, aki örökre nyomot hagyott a sporttörténelemben
- születésnapján végső nyugalomra helyezték Keleti Ágnest, a nemzet sportolóját, aki január 2-án hunyt el 103 éves korában. Az ötszörös olimpiai bajnok tornász temetése a Kozma utcai izraelita temetőben zajlott, ahol több százan gyűltek össze, hogy tisztelegjenek a legendás sportoló előtt.
A temetési szertartás
A szertartáson Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter mondott beszédet, miközben Fürjes Balázs, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság tagja, Thomas Bach, a NOB-elnök levelét olvasta fel. Bach levelében kifejtette, hogy Keleti Ágnes elvesztése az egyetemes olimpiai közösség számára hatalmas veszteség, hiszen élete során számos kihívással nézett szembe, és mindig győzelmet tudott kovácsolni a nehézségekből. ‘Elevensége, alázata és csendesen áradó ereje mindenkit megérintett, aki találkozhatott vele’ – írta Bach.
Pályafutása és öröksége
Keleti Ágnes volt Magyarország legtöbb olimpiai éremmel rendelkező női sportolója, és a világ legidősebb élő ötkarikás aranyérmese. Pályafutása alatt számos kitüntetést hozott el, többek között a 1952-es helsinki olimpián aranyérmet szerzett műszabadgyakorlatban, valamint a 1956-os melbourne-i olimpián megvédte címét. Altorjai Sándor, a Magyar Torna Szövetség főtitkára hangsúlyozta, hogy Keleti Ágnes örökségét becses kincsként fogják őrizni és továbbadni a jövő generációinak.
Emlékezések a közelmúltból
Gyulay Zsolt, a Magyar Olimpiai Bizottság elnöke beszédében Keleti Ágnest gondoskodó és kitartó emberként jellemezte, aki optimista álmodozó volt, aki mindig megtalálta a szerencsét a nehézségek közepette. Yael Arad, az Izraeli Olimpiai Bizottság elnöke is felemelte a szavát: ‘103 év alatt mennyi mindent élhet át egy ember.’ Az emlékek között a többszörös olimpiai bajnok nemcsak sportkent volt példa értékű, hanem emberként is inspiráló figura.
Bíró Rafael, Keleti Ágnes fia a szertartáson szívhez szóló megemlékezésében arra hívta fel a figyelmet, hogy édesanyja sokak számára példakép volt. ‘Mindenkinek fényt és reményt adtál, minden értelemben hős voltál’ – emelte ki. A holokauszt borzalmai után Keleti Ágnes újra kezdte karrierjét, ezzel is bizonyítva, hogy az emberi lélek ereje legyőzheti a legnagyobb nehézségeket.
Záró gondolatok
Keleti Ágnes halála nem csupán Magyarország számára jelent veszteséget; a zsidó állam is gyászolja a kivételes sportolót, akinek öröksége, szellemisége és teljesítménye tovább él majd a jövő nemzedékeiben. Az ő példája arra emlékeztet minket, hogy a sport nem csupán versenyszellem, hanem az emberi kitartás és szenvedély megtestesítője is.