A magyar sport új stratégiái: A fókuszban a 2025-ös célok
Az új olimpiai ciklusra készülve a magyar sport irányítása tudatos, megtervezett módon kívánja működtetni az ágazatot. Schmidt Ádám sportért felelős államtitkár egy nemrégiben tett nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy a célkitűzések és stratégiák kialakítása ezen alapelvek mentén történt. Az InfoRádiónak adott interjújában elmondta, hogy az előző olimpiai ciklus eredményeit kiértékelték, levonták a legfőbb tanulságokat, amelyeket figyelembe vesznek az új irányvonal meghatározásakor.
Sportolók felmérése és jövőbeli tervek
Schmidt szerint a magyar sport területén számos kihívással kell szembenézni, főként a sportszakemberek számával és felkészültségével kapcsolatosan. Ezen problémák megoldása érdekében a sportegészségügy és a sporttudomány területén is van hová fejlődni. Az államtitkár elmondta, hogy az egyes részterületek összehangolt működése kulcsfontosságú ahhoz, hogy a magyar sportolók minél sikeresebben szerepeljenek a következő, 2028-as Los Angeles-i olimpián.
A sportállamtitkárság már most arra kérte a sportszövetségeket, hogy nevezzék meg azokat a sportolókat, akiknek reális esélyük lehet az olimpiai kvóta megszerzésére. Az államtitkár biztos benne, hogy a szövetségi vélemények alapján már most nagyjából 80 százalékos pontossággal meg lehet becsülni, mire számíthatunk a következő olimpián.
Jövőbeli olimpiai tervek és fiatal tehetségek
A tervezés nem csupán a 2028-as Los Angeles-i olimpiára vonatkozik; a magyar sport irányítása már most előre tekint a 2032-es és 2036-os játékok felé is. Schmidt Ádám hangsúlyozta, hogy a fiatal tehetségekre kell fókuszálni, akik már aktívan részt vesznek a hazai és nemzetközi sportéletben. Számítanak arra, hogy e fiatal sportolók munkáját egyengetni kell, hogy elérjék céljaikat és ne kallódjanak el a rendszerben.
Az államtitkár kifejtette, hogy fontos, hogy a tehetségek érezzék, figyelemmel kísérik őket, ezzel lendületet adva sportkarrierjük fejlődéséhez.
Monitoring és támogatás
A következő időszakban a Los Angeles-i olimpiai keret kiemelt figyelmet kap. Schmidt Ádám bejelentette, hogy napi szintű monitoringot terveznek a sportolók teljesítményének követésére. A monitoring célja nem az, hogy zavart keltsenek a sportolók mindennapi munkájában, hanem hogy lehetőség szerint azonnal beavatkozhassanak, ha bármilyen probléma, panasz vagy kérés merülne fel.
A 2025-ös költségvetés még tervezés alatt áll. Schmidt Ádám már most megerősítette, hogy a Nemzeti Versenysport-fejlesztési Program keretében a szakszövetségeknek juttatott támogatás összege 8%-kal fog nőni a 2024-hez képest. Az elosztási módszerekről azonban még nincsen végleges döntés, ami folyamatos egyeztetések tárgyát képezi.
Európai sportolók helyzete
A jelenlegi tendencia szerint az európai sportolók egyre nehezebben érnek el kiemelkedő eredményeket nemzetközi világversenyeken, így várhatóan a 2028-as Los Angeles-i olimpián sem lesz könnyű dolguk. Schmidt Ádám kiemelte, hogy ez a kérdés mindenképpen részletes elemzést igényel, mivel a legutóbbi olimpián, 1984-ben az aranyérmek 37%-át nyerték európai sportolók.
A sportért felelős államtitkár nyilatkozata alapján a magyar sport irányítása elkötelezett amellett, hogy a sportolók sikerét és fejlődését támogatja, egyben fontosnak tartja, hogy a fiatal tehetségek megfelelő figyelmet és támogatást kapjanak, hogy sikeresen képviselhessék hazájukat a közelgő olimpiai játékokon.
[Permalink: https://www.example.com/hirek/magyar-sport-uj-strategiak-2025]