Új stratégiák, nagyobb támogatás, szigorúbb ellenőrzés – így alakulhat a magyar sport 2025-ös éve
A magyar sport jövője az új olimpiai ciklusban
Schmidt Ádám, a sportért felelős államtitkár, a közelgő olimpiai ciklusra vonatkozó tervekről beszélt az InfoRádióban. Az államtitkár kiemelte, hogy a magyar sportnak tudatos, koncentrált és megtervezett módon kell működnie, és ez a szellemiség határozza meg a célkitűzéseket is. A sportágak eredményeinek kiértékelése után levont tanulságok alapján a magyar sportirányítás már előre lép az új stratégiák kijelölésével, hogy sportolóink a lehető legjobban szerepeljenek a 2028-as Los Angeles-i Olimpián.
A sportágak felkészültsége és a sportszakemberek szerepe
Számos kihívásra hívta fel a figyelmet Schmidt Ádám, különös tekintettel a sportszakemberek számának és felkészültségének hiányára. Az államtitkár véleménye szerint bőven van tennivaló a sportegészségügy és a sporttudomány területén is. Az egyes részterületek összehangoltabb működése elengedhetetlen ahhoz, hogy hazai sportolóink minél sikeresebben szerepeljenek az olimpiai játékokon.
A fiatal tehetségek támogatása
Schmidt Ádám hangsúlyozta, hogy a magyar sportirányítás nemcsak a Los Angeles-i olimpiára, hanem a jövőbeli, 2032-es és 2036-os olimpiai játékokra is készül. A cél a fiatal tehetségek felismerése és támogatása, hogy ne kallódjanak el a verseny világában. Az államtitkár szerint a fiatal sportolóknak tudomásul kell venniük, hogy figyelemmel kísérik őket, és ez lendületet adhat a karrierjüknek.
Monitoring és támogatás a sportolók számára
A következő időszakban a Los Angeles-i keretre helyezik a legnagyobb hangsúlyt, és több szakmai programot terveznek. Az államtitkár kiemelte, hogy napi szinten szeretnék monitoringozni a sportolókat, hogy bármilyen felmerülő probléma esetén azonnal tudjanak cselekedni. Ez nem beavatkozást jelent a sportolók mindennapi munkájába, hanem a támogatásukra és az igényeik kezelésére összpontosít.
Tervezett költségvetés és támogatások
A 2025-ös évet érintően jelenleg tervezett költségvetés áll rendelkezésre, amelyről a jövő hónap végén dönt az Országgyűlés. Schmidt Ádám megerősítette, hogy a Nemzeti Versenysport-fejlesztési Program keretösszege 8 százalékkal nő 2024-hez képest, de a pontos elosztás még nem végleges. A sportágak támogatásának kérdése folyamatos egyeztetéseket igényel.
Az európai sportolók helyzete
A sportért felelős államtitkár a nemzetközi versenyhelyzetről is szólt. Felidézte, hogy az európai sportolók az utóbbi időszakban nehezebben érnek el jó eredményeket a világversenyeken. Az államtitkár hangsúlyozta, hogy ennek a kérdésnek részletes elemzésére van szükség, mivel a korábbi statisztikák is azt mutatják, hogy a 2028-as Los Angeles-i olimpia során sem várható könnyű versenyhelyzet számukra.
A magyar sport jövőjét illetően tehát több irányban is lényeges előrelépés várható, legyen szó a fiatal tehetségek támogatásáról, a sportszakemberek felkészültségéről, vagy a versenyzők monitorozásáról. Az államtitkár célja, hogy a magyar sport a lehető legeredményesebben képviselhesse hazánkat a következő olimpiai ciklusban.
[Permalink: https://sporthirportal.hu/uj-strategiak-tamogatas-monitoring-magyarsport-2025]