Új stratégiák, nagyobb támogatás, szigorúbb ellenőrzés – így alakulhat a magyar sport 2025-ös éve
Schmidt Ádám, a sportért felelős államtitkár, az InfoRádióban kifejtette, hogy a magyar sportnak tudatos, koncentrált és megtervezett módon kell működnie az új olimpiai ciklusban. Kiemelte, hogy az olimpiai célkitűzések is ebben a szellemben készültek el, és az előző olimpiászt értékelve levonták a legfőbb tanulságokat, amelyek irányadóak lesznek a jövőbeli stratégiákban.
A sport szakképzett humán erőforrásának fejlesztése
Schmidt elismerte, hogy a magyar sport területén gondok vannak a sportszakemberek számával és felkészültségével, továbbá a sportegészségügy és sporttudomány terén is van mit behozni. Véleménye szerint ahhoz, hogy sportolóink Los Angelesben a legjobb eredményeket érhessék el, az egyes részterületek összehangolt működésére van szükség. Az államtitkár hangsúlyozta, hogy minden érintett szereplő áldozatvállalására és koncentrált munkavégzésére szükség lesz.
Olimpiai kvótaszerzés – tisztában kell lenni a lehetőségekkel
A sportállamtitkárság már most kérte a sportszövetségeket, hogy jelöljék meg azokat a sportolókat, akiknek reális esélyük van az olimpiai kvótaszerzésre, pontszerző helyezésre vagy éremszerzésre. Schmidt Ádám elmondta, hogy a szövetségi vélemények tükrében már körülbelül 80%-os pontossággal megállapítható, milyen teljesítmény várható az érintett sportolóktól a következő ötkarikás játékokon.
Tekintet a jövőbe – 2032 és 2036
A magyar sportvezetés nemcsak a közeljövőre, hanem a távolabbi célokra is terveket készít. A 2032-es és 2036-os olimpiára is ki fognak jelölni kereteket, ahol a fiatal tehetségek szerepe kulcsfontosságú. Schmidt hangsúlyozta, hogy ezeket a fiatal sportolókat már most fel kell karolni, hogy ne kallódjanak el a sport világában. ‘Meg kell tudnunk szólítani őket, és jeleznünk kell nekik, hogy rajta vannak a radaron’ – tette hozzá.
Monitoring programok a sportolók sikeréért
A következő időszakban a Los Angeles-i olimpiai keret kerül a középpontba, és a magyar sportvezetés több szakmai programot is tervez. Schmidt kiemelte, hogy szeretnék napi szinten figyelni a sportolókat, azonban nem kívánják befolyásolni a mindennapi szakmai munkát. Céljuk, hogy bármilyen problémával vagy panasszal gyorsan tudjanak reagálni és segíteni.
Finanszírozás és támogatási keretek 2025-re
Jelenleg még tervezett költségvetés áll rendelkezésre 2025-re, amelyről várhatóan december végén dönt az Országgyűlés. Schmidt Ádám megerősítette, hogy a Nemzeti Versenysport-fejlesztési Program keretösszege 8%-kal nő 2024-hez képest, de a pontos elosztás még egyeztetés alatt áll.
Európai sportolók helyzete a világversenyeken
A közelmúltban több sportágban azt tapasztalták, hogy az európai sportolók nehezebben, kisebb számban érnek el kiemelkedő eredményeket a világversenyeken. Schmidt Ádám felhívta a figyelmet arra, hogy ez a tendencia a 2028-as Los Angeles-i olimpián is folytatódhat, ami részletes elemzést igényel. A legutóbbi Los Angeles-i olimpián, 1984-ben az európai sportolók aranyérmeinek aránya 37% volt, míg a párizsi olimpián ez alig 39% volt, ami az európai sportolók jelentős lemaradását jelzi.
A magyar sport számára elengedhetetlen, hogy felkészüljön a közelgő olimpiákra és a kihívásokra, amelyeket a nemzetközi versenysport világában tapasztalhatunk. A sportágak átfogó stratégiák kidolgozása, a fiatal tehetségek felkarolása, valamint a szakszerű monitoring rendszerek bevezetése nélkülözhetetlen a jövőbeli sikerek érdekében.
[permalink: magyar-sport-jovo]