Keleti Ágnes, a sportolói legenda, kórházba került
Keleti Ágnes, a korábbi klasszis tornász, a világ legidősebb olimpiai bajnoka, szívelégtelenséggel és légzési nehézségekkel került kórházba. A hírek szerint a 103 esztendős, holokauszttúlélő sportolót a budapesti Honvédkórházban kezelik. Az állapota kritikus, családja pedig köszönetét fejezte ki mindenki felé, aki aggódik érte, és imádkozik a gyógyulásáért.
Az nso.hu információi szerint Keleti Ágnes kórházi állapotáról elsőként a kisebbik fia adott hírt. Elmondta, hogy édesanyja tüdőgyulladást kapott, és csütörtökön már nagyon rossz állapotban volt. Az orvosok komoly aggályokat fogalmaztak meg, mivel a váladék eltömítette a légcsövét, ami fuldokláshoz vezetett. Szerencsére pénteken sikerült eltávolítani a váladékot, így Keleti Ágnes légzése könnyebbé vált, és az orvosok szerint javuló állapotát mosolygással is jelezte.
Keleti Ágnes életútja
Keleti Ágnes, minden idők egyik legnagyobb magyar sportolója 1921. január 9-én született Budapesten. Jómódú zsidó családban nőtt fel, de fiatal éveit a holokauszt árnyékolta be. Édesapja, Klein Ferenc a holokauszt áldozatául esett, míg ő saját és családja túléléséért hamis papírokra támaszkodva küzdött a második világháború alatt.
Sportolói pályafutása a Nemzeti Torna Egylet színeiben indult, ahol már 18 évesen bemutatkozott a magyar válogatottban. 1940-ben egy magyar bajnoki érmet szerzett, de a háború alatt Szalkszentmártonban bujkált. A háború után, 1948-ban először készülhetett fel olimpiai szereplésre, ám sérülése miatt nem tudott versenyezni. Az áttörést az 1952-es helsinki olimpia hozta, ahol négy érmet nyert, köztük egy aranyérmet.
Olimpiai sikerei és tanári pályafutása
Keleti Ágnes számára az 1956-os melbourne-i olimpia nyújtotta a legnagyobb sikert, ahol négy aranyéremmel és egy ezüstéremmel távozott. Ezen teljesítménye nemcsak Magyarország, hanem az egész világ sporttörténetében kiemelkedőnek számít. A forradalom után új életet kezdett, Izraelben és Ausztráliában élve folytatta tornászi és edzői karrierjét.
1958-tól 1980-ig az izraeli tornászválogatott edzője volt, de tanított a Testnevelési Főiskolán is. Nemzetközi versenybíróként is tevékenykedett, és 1990 óta egyre több időt töltött Magyarországon, ahol lassan hazatért.
Az öröksége és hatása
Keleti Ágnes nemcsak sportos sikerei, hanem szorgalma, szerénysége és emberi tartása miatt vált legendává. Számtalan nemzetközi kitüntetés mellett szerepel a női tornasport történetének legnagyobb alakjai között is. Hosszú élete számos nehézséget és próbát tartalmazott, ennek ellenére mindvégig megőrizte kitartását és bátorságát.
A sportolói pályafutásához kapcsolódó inspiráló története és élete példaértékű sokak számára, és Keleti Ágnes neve örökké a magyar és nemzetközi sporttörténelem fényes csillagaként fog ragyogni.
Perlink: keleti-agnes-korhazban