Keleti Ágnes: A Sportlegendától való Fájdalmunk Kifejezése
Karácsony első napján a hazai és nemzetközi sportvilág legendás alakja, Keleti Ágnes, szív- és légzési nehézségekkel került kórházba, ahol szívelégtelenség és tüdőgyulladás következményeként eltávozott az élők sorából múlt csütörtökön, pontosan egy héttel 104. születésnapja előtt.
A Búcsú
Halálhírére sok közéleti személyiség és politikus fejezte ki mély részvétét, emlékezve Keleti Ágnes rendkívüli életére és páratlan sportkarrierjére. A Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) és a Magyar Tornaszövetség (MTSZ) bejelentette, hogy saját halottjának tekinti a sportlegendát.
A Kozma utcai temető ravatalozójánál fiatalabb gyermeke, Bíró Rafael fogadta a részvétnyilvánításokat. A koszorúk között a legnagyobb és legszembetűnőbb az övé volt, rajta a „Rafael örök szeretettel” felirattal.
Az ünnepségre érkezők között volt Orbán Viktor miniszterelnök is, aki saját koszorúval tisztelegett Keleti Ágnes emléke előtt, képviseletében pedig Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter megjelent a rendezvényen. Az Országgyűlés elnökének, Kövér Lászlónak a koszorúja „Köszönettel a nemzet nevében” felirattal került a ravatalhoz. Koszorút küldött Thomas Bach, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) elnöke is, angol felirattal, amely így szólt: „Elment, de nem felejtjük”.
Emlékezés a Sportnagyasszonyra
A Magyar Olimpiai Bizottság képviseletében Gyulay Zsolt elnök, Fábián László főtitkár és Fürjes Balázs, a NOB magyar tagja is jelen voltak. Yael Arad, az Izraeli Olimpiai Bizottság elnöke, aki 17 éve ismerte Keleti Ágnest, kiemelte, hogy ő volt hivatásos tornasport megalapítója Izraelben.
A búcsúzók sorát tovább gazdagította Schmitt Pál, a korábbi köztársasági elnök, Magyar Zoltán az MTSZ elnöke, Schmidt Ádám, a HM sportért felelős államtitkára, valamint Sterbenz Tamás, a Testnevelési Egyetem rektora. A szertartáson mintegy 300-an vettek részt.
A búcsúztatás elején a magyar és izraeli himnuszok elhangzását követően Verő Tamás főrabbi mondott imát. A főrabbi emlékeztetett, hogy Keleti Ágnes erős és humoros személyisége egyaránt lenyűgözte őt. A Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége nevében Grósz Andor elnök is megemlékezett a legendáról, hangsúlyozva, hogy nemcsak Magyarország, hanem Izrael is gyászolja őt.
Történelmi és Személyes Szavak
Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter a szertartáson azt mondta, hogy Keleti Ágnes a 20. század magyar történelmének élő példája volt, aki minden nehézségen felülkerekedett. Gyulay Zsolt, a MOB elnöke szomorúan emlékezett arra, hogy ezen a napon születésnapot terveztek ünnepelni, de most búcsúzniuk kellett a sportlegendától.
Yael Arad kifejtette, hogy Keleti Ágnes a legnagyobb és legeredményesebb zsidó sportolónő, akinek jelenléte inspirációt jelentett egész életében és annak ellenére, hogy számos nehézséggel kellett megküzdenie.
Az elhunyt emlékét Thomas Bach, a NOB elnöke is méltatta levelében, hangsúlyozva, hogy Keleti Ágnes a sport iránti szeretetével és életszeretetével sokakat inspirált életében.
Végső Felemelkedés
A ravatalnál elmondott imát követően a gyászolók a sírhoz vonultak, ahol a záró részben Verő Tamás Kádist mondott. A szertartás végére Keleti Ágnes sírjára kavicsok és virágok kerültek, szokásos zsidó hagyomány szerint.
Keleti Ágnes emléke nem csupán a sportban, hanem a közéletben is megmarad, mint a megtörhetetlenség, a kitartás és az életszeretet szimbóluma. Az életéről és munkásságáról való megemlékezés nemcsak a sportolók, hanem minden ember szívében örökké élni fog.
—
A búcsúzókat és a közvéleményt mélyen megérinti Keleti Ágnes emléke, aki egy életet élt a sport és a közösség számára. Az ő neve örökké élni fog a magyar sporttörténet lapjain.