Elhunyt Keleti Ágnes, a Magyar Torna Legendája
Keleti Ágnes, aki éppen egy hét múlva ünnepelte volna 104. születésnapját, múlt szerdán hunyt el. A világhírű tornászt szívelégtelenséggel és tüdőgyulladással járó légzési nehézségekkel szállították a budapesti Honvédkórházba, ahol állapota súlyossá vált.
Az Életútról
Keleti Ágnes életpályáját a sport története számos nehézsége színesítette. Édesapját, Klein Ferencot, aki Magyarország első dobozolt sonka exportőre volt, 1944-ben Auschwitzban ölték meg. Az ifjú Ágnes Juhász Piroska néven vészelte át a nyilasuralom hónapjait Szalkszentmártonban. Az élethelyzet akkor sem javult, amikor az oroszok bevonultak. 1956-ban, miután elmenekült Melbourne-be az olimpiára, még a bankbetétjét is elkobozták.
Az olimpiai bajnok születése 1921. január 9-én történt, amikor is a jómódú polgárcsaládban felnövő kislány életútja lassan kezdett kirajzolódni. Az édesapa, aki fiúra számított, „bosszúból” fiúnak nevelte Ágnes, ami később meghatározta sportkarrierjét.
A Sport iránti Szeretet
Keleti Ágnes négyéves korában kezdett tornázni, kezdetben orvosi indokkal, mivel egy tüdőfoltot találtak nála. A gyógymód részeként a Mensendieck-tornát ajánlották, ami nemcsak a foltot mulasztotta el, hanem örökre megfertőzte a tornaszeretet. Tehetségét hamar felfedezték, és már tizenkilenc évesen a válogatott közelében volt, de zsidó származása miatt kiszorították a csapatból.
Nehéz Időszakok
A háború és a zsidótörvények különösen megnehezítették Keleti életét. 1944-ben a svéd követség titkárától, Raoul Wallenbergtől kapott Schutzpas-szal vészelte át a háborút, de kisebb nehézségek után új személyazonosságot kellett felvennie, hogy elkerülje a deportálást. Férje, olimpikon tornász Sárkány István, szintén a háborús időszak áldozata lett, de sikerült újra kezdeniük az életüket.
Olimpiai Szereplés és Világsikerek
Keleti Ágnes először 1947-ben nyert versenyt, és 1952-ben már részt vehetett Helsinkiben az olimpián, ahol három érmet gyűjtött be. A 31. születésnapja után következő négy év karrierjének csúcspontját jelentette, hiszen a római világbajnokságon aranyérmet nyert, a melbourne-i olimpiára pedig négy aranysérmet hozott haza.
Az 1956-os forradalom után nem tért haza, és végül Izraelben találta meg a második otthonát, ahol hozzájárult a tornasport fejlődéséhez az országban. 2022-ben Oláh Kata rendező készített filmet Keleti Ágnes életéről ‘Aki legyőzte az időt’ címmel.
Öröksége
Keleti Ágnes 2022-ben tért haza, és bár a kommunizmus elől menekült, életét a tornasportnak szentelte, és elért sikerei örökre beíródnak a történelembe. Emléke és teljesítménye nemcsak a sport világában, hanem a nemzet történetében is megmarad.
Keleti Ágnes halála mélyen megrázta a sportolói közösséget és a közönséget egyaránt. A világ egyik legnagyobb tornásza, akit legendának nevezünk, igazi példaképe volt az emberi kitartásnak és a sportág iránti elköteleződésnek.
Forrás: index.hu
Permalink: www.onlinehir.com/keleti-agnes-legenda