Vigh László és Magyar Zoltán: A mesterség titkos szálai
A megkérdőjelezhetetlen kapcsolat
Magyar Zoltán, a kétszeres olimpiai aranyérmes és háromszoros világbajnok tornász 1980-ban, amikor bejelentette, hogy felhagy a versenyzéssel, nem bocsátkozott érzelmes búcsúra mestere, Vigh László irányába. Az elkövetkező évek során azonban a két kivételes tehetség és edző közötti feszültség feloldódott, és mindkét fél belátta, hogy óriási hálával tartoznak egymásnak. Bármennyire is megdöbbentő, a közelmúltban találták szembe magukat a nehézségekkel; amikor Vighot a klubja, a Ferencváros vezetősége pellengérre állította, csupán egyetlen ikonikus sportoló, Nyilasi Tibor állt ki mellette.
Az edző és tanítvány titkokkal teli kapcsolata
Vigh László neve manapság már alig cseng ismerősen a fiatalabb generációk számára. Pedig a mesteredző kivételes szakmai pályafutással büszkélkedhet, többek között tiszteletbeli doktori címmel és a Magyar Köztársasági Érdemrend Lovagkeresztjével. Az általa tanított Magyar Zoltán viszont a közönség nagy része számára jól ismert, mint a legnagyobb magyar férfi tornász, a Nemzet Sportolója és a Halhatatlan Sportolók elitjének tagja.
Az edzői munka során Vigh nem csupán a tanítványa teljesítményét próbálta javítani, hanem sokszor konfliktusokkal is szembenézett. Ismert volt keménykezű edzői stílusáról, amely megteremtette a kereteket, hogy tornászai meghaladhassák saját határaikat. Ám Magyar sokáig csupán hajcsárként tekintett Vighra, akivel nem lehetett alkudozni.
Nincsenek kompromisszumok
“A legkeményebb ellenfeleink csak akkor győzhetők le, ha dupla annyi időt fordítunk a gyakorlásra” – mondta Vigh, aki belátta, hogy egy átlagos sportoló is képes lehet kiemelkedő edzővé válni. A közelmúlt sporthistóriáját elemezve, Vigh említést tett Selmeci Attila és Milák Kristóf közötti edző-versenyző kapcsolatra, amely hasonló dinamikával bírt mint az övék.
Az irigyek világa
Vigh László pályafutása csúcsán, az olimpiai győzelmek árnyékában a Ferencváros tornászainak felkészítésére alkalmas tornacsarnok hiányosságaira próbálta felhívni a figyelmet. Ekkor Kádár János kabinetjéig is eljutott az üzenet. A tornacsarnok megépítésének előmozdításában Lemhényi Dezső és Tass Olga járt el, és a sikerült is pénzt biztosítani az építkezéshez.
Ám a Vighot körülvevő szakmai irigység nem tűnt el, a klub vezetésében sokan képesek voltak aláásni a munkáját. Vigh kitiltására és a megaláztatásra várt, de Nyilasi Tibor az egyetlen, aki nyíltan megvédte őt. “Nem vagyok hajlandó egy senki által írt kottából játszani” – mondta, ezzel kiállva Vigh mellett.
Az élet meglepetései
A mai napig Vigh László felesége, Ilona, mellette áll, akivel közös életüket szeretet és elkötelezettség jellemzi. Pályafutásuk során sok közös élménnyel gazdagodtak, de nehézségek is találkoztak, hiszen a családjukban bekövetkezett tragédia, Réka, lányuk elvesztése hosszan tartó fájdalmat hagyott maguk után.
Vigh László, aki három hónapot töltött a külföldön, nagy ambíciókkal érkezett haza. Jövedelme sosem volt túl magas, a sportág iránti elkötelezettsége és a fiatal sportolók iránti tisztelete nem engedte meg, hogy az anyagi helyzete befolyásolja a munkáját.
Köszönet Magyar Zoltánnak
Vigh László a tornasportban sokat tett, és emellett boldog nagyszülőként is éli az életét. A Magyar-vándor és más korszakalkotó elemek feltalálójaként, valamint 12 unokája emlékezetében él, köszönetet mond Magyar Zoltánnak, akinek olimpiai győzelme tuti formát adott pályafutásának.
Mindketten tudják, hogy a kölcsönös tisztelet és támogatás a sportág igazi ereje. A Magyar Zoltán és Vigh László közötti szoros kötelék ma is él, és történetük inspiráló példa lehet a következő generációk számára.
—
Permalink: https://www.sporthirek.hu/vigh-es-magyar-a-torpesz-magyar-sporttortenetben