A Puskás-faktor: Hogyan vált a foci Viktor Orbán politikai eszközévé?
Felcsút, a Budapesttől 45 kilométerre található kis falu, kevesebb mint 2000 lakossal büszkélkedhet, de a település központja egy impozáns stadionnal dicsekszik, amelynek befogadóképessége meghaladja a 4000 nézőt. A Pancho Arénát, amely több mint 10 millió fontba került, Ferenc Puskás, a magyar futballlegenda nevével illették, és Viktor Orbán, Magyarország miniszterelnöke által született a sportág iránti szenvedély magjainak helyszínéül szolgál.
A múlt hódolata
A stadion nem csupán építészeti különlegesség, hanem a magyar futball múltjának és jövőjének emlékműve is. Hetven évvel ezelőtt, 1954-ben, Magyarország a világbajnoki döntőben mérkőzött meg Nyugat-Németországgal, és bár a csoportkörben 8-3-ra legyőzték ellenfelüket, a Bernben játszott döntőben végül 3-2-es vereséget szenvedtek el. Ez a találkozó sokáig a magyar futball történetének egyik legfájóbb pillanata maradt.
Orbán focihoz fűződő kapcsolata
Viktor Orbán gyermekkorától kezdve erős kötődést ápolt a futball iránt, és magát is jónak tartotta a sportágban, ennek köszönhetően csapatkapitánya lett a Fehérvár ifjúsági együttesének. Orbán politikai pályafutása szorosan összefonódott a foci iránti hobbijaival is; 2007-ben megalapította a Puskás Akadémiát, amelynek célja a fiatal tehetségek felkarolása volt. A céljait soha nem titkolta, és a stadion felépítését művészetnek nevezte. ‘Ez a futball része, mint művészet” – nyilatkozta egy alkalommal.
A foci mint politikai eszköz
A Puskás Akadémia és a Pancho Aréna Orbán politikai tervének középpontjába került, amely célja, hogy a sportkapcsolatokon keresztül támogassa saját politikai bázisát. Az úgynevezett Tao-program, amely lehetővé tette a cégek számára, hogy adólevonást kapjanak a sportegyesületekhez való hozzájárulásaik után, jelentős változásokat hozott a sportinfrastruktúrában; több mint 20 új stadion épült az országban, és több ezer pályát újítottak fel.
Politikai viták és társadalmi feszültségek
A magyar futball, köztük a Nemzetközi Szövetség (Uefa) által is büntetett Carpathian Brigade szurkolói csoport, szerves részévé vált a politikai diskurzusnak. Orbán gyakran kapcsolatba hozta a sporteseményeket a nacionalista eszmékkel, amelyek népszerűségét tovább erősítette a magyar kormány által elfogadott jogszabályok, különösen a 2021-es gyermekvédelmi törvény, amely a kormányellenes tüntetések és ellenségeskedések hátterében állt.
A jövő kihívásai
A foci lehetőségeket és fenyegetéseket is rejt. Miközben a magyar válogatott néhánykor már várt sikereket könyvelhet el, Orbán politikai ambíciói és a sport összefonódása egyre bonyolultabb kérdéseket vet fel a jövő évtizedekre vonatkozóan. Hogy a foci mennyire járul hozzá a nemzeti identitás megerősítéséhez, az az elkövetkező időszakban válogatott teljesítményen is múlik.
A Pancho Aréna és a körülette zajló események nem csupán a sport, de a politikai identitás szimbólumai is lettek Orbán Magyarországán, ahol a futball már rég nem csupán játék, hanem a politikai és társadalmi diskurzus eszköze is.
—
Forrás: Getty Images
Permalink: /puskas-faktor-orban-foci-politikai-eszkoze