A Pancho Arena és Viktor Orbán futballprojekjei: A sport és a politika határvonalán
A Felcsúton található, szlát cseréppel és réz turrettel borított Pancho Arena nem csupán Magyarország építészeti dísze, hanem a sport és a politika összefonódásának tökéletes példája is. A Budapesttől mindössze 28 mérföldre elhelyezkedő, körülbelül 2,000 lakost számláló faluban található stadion 4000 nézőt tud befogadni, és költségei meghaladták a 10 millió fontot. Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke szülőfalujának leghíresebb lakosaként a stadion híres névadója miatt a Pancho Arena is szoros kapcsolatban állt a futballal és a politikai identitással.
A történelmi háttér
Hetven évvel ezelőtt Magyarország a világ futballtörténetének egyik legfontosabb mérkőzésében találkozott Nyugat-Németországgal a világbajnoki döntőben. A ‘Mighty Magyars’, ahogy a magyar csapatot akkor nevezték, 8-3-ra legyőzte a német csapatot a csoportkörben, és favoritként várta a döntőt. Szomorú módon, a mérkőzés végén a magyar csapat 3-2-es vereséget szenvedett el, megszakítva ezzel 31 mérkőzésből álló veretlenségi sorozatát. A legendás csapat, amelynek tagjai között a csapatkapitány Ferenc Puskás is szerepelt, két évvel később szétesett, miután sokan közülük elhagyták az országot a 1956-os forradalom után.
Orbán Viktor szerepe a futball világában
Viktor Orbán, aki 1998 óta politikai pályafutását építi és immár az Európai Unió leghosszabb ideje regnáló vezetője, nem csupán legismertebb szülöttje Felcsútnak, hanem a helyi futballélet aktív támogatója is. Politikai pályafutása mellett 2007-ben megalapította a Puskás Akadémiát, amely azóta jelentős költségvetést kapott a kormány támogatásával. Az Orbán kormánya által bevezetett Tao program lehetővé tette, hogy a cégek adókedvezmény formájában támogassák a sportegyesületeket, amelynek következtében Magyarországon több mint 20 új stadion épült az utóbbi évtizedben.
Orbán szerint a futball nem csupán sport, hanem művészet is. „Ez egy sikerült történet” – mondta a Nemzeti Sportnak 2020 decemberében, védekezve a Tao program mellett. “Nem csupán több forrást hozott a sportágak számára, hanem kapcsolatokat is teremtett az üzleti és sportágak között.”
A politikai hatások és a nemzeti identitás
Orbán kormánya sportpolitikája nemcsak a futballra, hanem a politikai légkörre is erőteljes hatással van. A Pancho Arenából és a budapesti nemzeti stadionból kiindulva, a futballt jelenleg nacionalista politikai célokra is használják. Az eszközévé vált, hogy erősítse a helyi közösségeket és támogatást nyerjen a kormány számára. Sok kritikus a kormányzati támogatások preferenciális elosztását is kifogásolja, mivel a Puskás Akadémia a legjobban finanszírozott klubok közé tartozik.
A stadionban rendezett mérkőzések során a közönség lelkesen skandálja az identitás szempontjából fontos jelszavakat, míg a kormány támogatója, a Carpathian Brigade, az ország híres ultracsoportja, gyakran politikai demonstrációkat is szervezett a stadionok környékén.
A jövő kérdése
A kérdés továbbra is nyitott: mennyiben járult hozzá Orbán kormányának költségvetése a magyar focicsapat nemzetközi sikereihez? A közelmúltban a magyar válogatott egyértelműen a fejlődés útjára lépett, hiszen eddigi teljesítménye általában erős volt, de a csapat középpontjában sok import játékos áll, akik bár magyar származásúak, a helyi futballklubokban nem nevelkedtek.
A Pancho Arena és Orbán Viktor futballprojekjei egy új történelmi réteget adtak Magyarország identitásához, amely még mindig keresi helyét Európában. Ahogy Orbán fogalmazott: „A futball lényege politikai kérdésekkel is összefonódik.’ A bonyolult politikai helyzet, amelyben Magyarország fociélete mozog, új dimenziókat ad a sportélményhez, amely a szurkolók számára nemcsak a játék örömét, hanem a nemzeti érzelmeket is érvényesíti.
Permalink
/pancho-arena-orban-futballprojektjei