Gyulay Zsolt: Az UTE a magyar sport szerves része
Emléktábla-avatás a centenárium alkalmából
Az Újpesti Torna Egylet (UTE) centenáriumi emléktábla-avató ünnepségén, amelyet szombaton tartottak, Gyulay Zsolt, a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) elnöke hangsúlyozta, hogy az UTE a magyar sport alapvető és nélkülözhetetlen része. Az esemény különleges jelentőséggel bírt, ugyanis éppen egy évszázada, 1922. szeptember 17-én nyílt meg a Megyeri úti stadion, amely méltán kiérdemelte a történelem tanújának szerepét.
A stadion története
Az emléktábla a Szusza Ferenc Stadion falán kapott helyet, ezzel is megörökítve a klub jelentőségét. Gyulay Zsolt beszédében felhívta a figyelmet arra, hogy ez volt az első létesítmény Magyarországon, amelyet stadionnak neveztek el. A Hajós Alfréd tervei alapján épült stadion lenyűgöző építészeti örökséget képvisel, amely a sporttörténet részeként nem csupán a foci, hanem számos egyéb sportág számára is otthont ad.
„A stadion 1922-ben nagyon modern volt, és a 2001-es felújításkor is az ország egyik legmodernebb létesítménye lett. Az idő persze halad, de az alapok időtállóságát nem lehet megkérdőjelezni,’ tette hozzá Gyulay Zsolt.
Szimbolikus érték és nemzeti jelentőség
A MOB elnöke emlékeztetett arra is, hogy a stadion nem csupán Újpest számára, hanem az egész nemzet számára különleges jelentőséggel bír. A trianoni döntés utáni két évben épített stadion létrejötte felemelő érzést keltett az újpesti polgárokban és a magyar sport közösségében egyaránt.
A stadion 2003 óta viseli a legeredményesebb újpesti labdarúgó, Szusza Ferenc nevét, és a közelmúlt újbóli rekonstrukciója nyomán még több sportág számára kitűnő lehetőséget biztosít az edzésre és a versenyzésre. „Az olimpiai felkészülés jó helyen van az Újpesti Torna Egyletnél, és reméljük, hogy a közeljövőben az újpesti labdarúgás is fel fog virágozni” – zárta gondolatát Gyulay Zsolt.
Az esemény részletei
Az Újpesti Torna Egylet történetének fontos részét képezi a stadion, melynek építkezése széleskörű polgári összefogás következményeként valósult meg. Szűcs János, az UTE elnöke 1919-ben vette kezébe az irányítást, és 1921. november 21-én került sor az első kapavágásra. A létesítmény 15 ezer ülőhelyet és közel 40 ezer állóhelyet kínál, évtizedeken át népszerű helyszínként funkcionálva.
A stadion nem csak a futball történetéről ismert; motorversenyek, bikaviadalok, atlétikai versenyek és még iskolai sportbemutatók is helyet kaptak itt.
A rendezvény végén Gyulay Zsolt és Őze István, az UTE klubigazgatója, leleplezték az emléktáblát, amelyet a klub történelmi jelentősége iránti tiszteletként koszorúzott meg Wintermantel Zsolt korábbi polgármester, Zsigmond Barna Pál országgyűlési képviselő, valamint Ipacs Éva, az UTE hagyományőrzője. Az ünnepségen jelen voltak a klub legendás sportolói közül többen is, mint Ancsin János (jégkorongozó) és Dunai Antal, Tóth András és Zámbó Sándor (labdarúgók).
Ez az esemény nemcsak a múltat idézi fel, hanem a jövő ígéreteit is magában hordozza, hiszen az UTE továbbra is a magyar sport szerves részét képezi, és szerves összefonódik a nemzeti identitással.
[link: gyulay-zsolt-az-ute-a-magyar-sport-szerves-resze]