Felavatták a Magyar Sport Mesteredzői Falát Budapesten
A Magyar Edzők Társasága (MET) megalakulásának harmincadik évfordulóját ünnepelte csütörtökön Budapesten, a Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem (TF) Dr. Koltai Jenő Sportközpontjában. Az ünnepség keretében felavatták a Magyar Sport Mesteredzői Falát, amely összesen 691 edző nevét tartalmazza.
Az ünnepség és a mesteredzői cím jelentősége
A rendezvényen Schmidt Gábor sportigazgatási és fejlesztési ügyekért felelős helyettes államtitkár hangsúlyozta a mesteredzői cím fontosságát. Mint mondta, a ‘mester’ szó olyan életművet jelöl, amely előtt mindenkinek fejet kell hajtania. A szakemberek nem csupán edzők, hanem példaképek is, akik generációkat neveltek és népszerűsítették a sportot. Schmidt Gábor megemlítette, hogy a MET jövője érdekében kezdeményezték a sporttörvény módosítását, amely lehetővé tenné, hogy a civil szervezetként működő MET köztestületté váljon, így emelve a magyar sportélet színvonalát.
Sterbenz Tamás, a TF rektora kifejtette, hogy az intézmény eddig is alapvető szerepet játszott a magyar sportsikerek megalapozásában. ‘A mesterré válást csak a nagy mesterektől lehet elsajátítani, és a mesteredzők csak személyes kapcsolat útján tudják tudásukat átadni’ – mondta Sterbenz, hozzátéve, hogy céljuk, hogy a TF a világ vezető edzőképző központjává váljon.
A MET és a magyar edzők története
Molnár Zoltán, a MET elnöke felidézte a szervezet történetének fontos mérföldköveit, emlékeztetve arra, hogy 1993-ban 51 szakember összefogásával alakult meg a MET. Azóta a magyar edzők szolgálatában állnak, és jelenleg több mint 2000 edző használja a MET képzési rendszerét. Molnár hangsúlyozta: ‘A bajnokok méltó elismerést kapnak, de a sikernek másik részese is van, az edző, a mester.’
A történeti áttekintés részeként kiemelte a 2007-ben létrejött Edzők Etikai Kódexét, valamint a 2012-től elindított Kiemelt Edző Programot. A MET által indított többi program, mint az Utánpótlás Edző Program és a Gerevich Ösztöndíj, továbbra is támogatja a magyar edzők fejlődését.
Emlékezés és elismerés
A rendezvény során Mocsai Lajos, a Testnevelési Egyetemért Alapítvány kuratóriumi elnöke hangsúlyozta, hogy a mesteredzői cím az egyik legnagyobb szakmai elismerés, amely nem jár anyagi juttatással. Fábián László, a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) főtitkára emlékeztetett arra, hogy az edzők kulcsszereplők a sportolók életében, hiszen a sportolókat nemcsak felkészítik, hanem a fejlődésük során is kísérik.
Az esemény végén a résztvevők egyperces néma felállással tisztelegtek az elhunyt mesterek előtt. Schmitt Pál olimpiai bajnok párbajtőrvívó, a Nemzet Sportolója kifejtette, hogy a mesterek emlékét fontos megőrizni. Az olimpiai bajnok hangsúlyozta, hogy az edzői hivatás nem csupán munka, hanem elhivatottság.
Kitüntetések és a Mesteredzői Fala
A rendezvény keretében a MET alakulásában pazsáló szerepet játszó személyek, mint Schmitt Pál, Gallov Rezső, Tihanyi József és mások kitüntetésben részesültek. Ezen kívül posztumusz díjakat is átadtak az alapító tagokról, akik a MET történetében maradandót alkottak.
A Magyar Sport Mesteredzői Falának felavatása nemcsak a jelenlegi edzők elismerése, hanem a sportág iránti tisztelet és elkötelezettség kifejeződése is, amely remélhetőleg inspirálja a jövő edzőgenerációját.
A rendezvény zárásaként a jelenlévők lehetőséget kaptak arra, hogy megkeressék nevüket a falon, egy közös fotó erejéig.
—
Permalink: /felavattak-a-magyar-sport-mesteredzoi-falat-budapesten