Elhunyt Keleti Ágnes, a magyar sportlegendák egyik legnagyobbja
Százhárom éves korában csütörtökön hajnalban elhunyt Keleti Ágnes, ötszörös olimpiai bajnok tornász és a Nemzet Sportolója. Ő volt Magyarország legtöbb olimpiai éremmel rendelkező női sportolója, aki egyben a világ legidősebb élő ötkarikás aranyérmese is. Az értesülés az m4sport.hu hírportálon jelent meg.
A kezdetek
Keleti Ágnes, született Klein Ágnes néven, 1921. január 9-én látta meg a napvilágot Budapesten. Családja később a Keleti nevet választotta, és már fiatalon elkezdett sportolni. 1937-től a budapesti Vívó és Atlétikai Clubban, majd 1938-tól a Nemzeti Torna Egyletnél versenyzett. 1939-ben csatlakozott a válogatotthoz, és első magyar bajnokságát 1940-ben nyerte meg. Zsidó származása miatt azonban még abban az évben eltiltották a sporttevékenységtől.
A második világháború alatt álnéven, hamis papírokkal menekült, és a háború végéig Szalkszentmártonban tartózkodott. A háború ideje alatt családja sok tagja a holokauszt áldozatává vált, édesanyját pedig Raoul Wallenberg mentette meg.
Sportkarrierje csúcspontjai
A háború után Keleti Ágnes sportpályafutása újra fellendült. Számos klubnál versenyzett, többek között a Budapesti Postásnál és a Budapesti Dózsánál. A Testnevelési Főiskolát is elvégezte, ahol később tanári állást is betöltött. 1947 és 1956 között összesen 46-szor nyert magyar bajnokságot, köztük tíz egyéni összetett bajnoki címet is.
A nemzetközi versenyeken is kiemelkedő szereplést mutatott. 1949-ben a főiskolai világbajnokságon négy arany, egy ezüst és egy bronzérmet nyert, míg az 1954-es római világbajnokságon kétszer is a dobogó legfelső fokára állhatott.
Az 1948-as londoni olimpián bokasérülés miatt nem versenyezhetett, de az 1952-es helsinki olimpián már élete legnagyobb sikereit érte el, három érmet szerezve: egy aranyat, egy ezüstöt és egy bronzot. Pályafutása csúcsa azonban az 1956-os melbourne-i olimpián következett be, ahol négy aranyérmet és két ezüstöt nyert, ezzel a rendezvény legeredményesebb versenyzőjévé vált.
Az élet Izraelben és a sportág fejlesztése
A melbourne-i olimpiáról nem tért haza, hanem Izraelbe költözött, ahol házasságot kötött egy magyar származású férfival, és két fia született. A sportkarrierje nem érhetett véget: 1958 és 1980 között az izraeli válogatott szövetségi kapitánya volt, és a helyi tornasport fejlesztésében is aktívan részt vett, a Tel-Aviv Maccabi és a Ráánai Torna Klub edzőjeként is dolgozott.
Nemcsak edzőként, hanem nemzetközi bíróként is tevékenykedett, és csak 75 éves korában döntött a nyugdíjba vonulás mellett.
Kitüntetések és elismerések
Keleti Ágnes életét számos díj és elismerés gazdagította. 1949-ben a Magyar Köztársasági Sportérdemérem arany fokozatát, 1995-ben MOB Olimpiai aranygyűrűt kapott, 2002-ben a Nemzetközi Torna Szövetség a Hírességek Csarnokába választotta, majd további számos díjat és elismerést kapott pályafutása során. 2017-ben Izrael legmagasabb kitüntetését, az Izrael díjat is elnyerte.
Emlék és örökség
Keleti Ágnes, aki január 9-én ünnepelte volna 104. születésnapját, mozgalmas életéről több könyvet is kiadtak, és portré-dokumentumfilmet is készítettek életéről. Halálával a magyar sportélet óriásának emléke örökre megmarad, és inspiráló példája marad a jövő generációi számára.
Egy mondatával foglalta össze életfilozófiáját: „Az ember érzi, mi esik jól neki, és csak olyan dolgokat csináljon, amiket szeret.” Keleti Ágnes öröksége és sportmúltja mélyen beivódott a magyar sport történetébe.
[Permalink: www.hirszerzo.hu/keleti-agnes-elhunyt-2023]