A Magyar Sport Jövője: Fejlődés és Globális Versenyképesség
Bevezető
A Sport Forum Hungary második napján, a Puskás Arénában került sor a magyar sport jövőjét érintő fontos beszélgetésekre. Az eseményen a Sportegyesületek Országos Szövetségének (SOSZ) elnöke, Deutsch Tamás nyitotta meg a programot, amelyben a sport fejlesztési programjának hatását, a sport globális szerepét és az egyesületi rendszer jelentőségét részletezte.
A Sport Támogatásának Növekedése
Deutsch Tamás hangsúlyozta, hogy a sport közvetlen támogatására fordított összeg a magyar költségvetésben az elmúlt évtized során több mint tízszeresére nőtt, és jelenleg meghaladja a 175 milliárd forintot. A kormány évente körülbelül félmilliárd eurót költ a sport támogatására. Hozzátette, hogy ez a szám még mindig elmarad a legnagyobb európai klubok költségvetéseinek mértékétől, hiszen például a Real Madrid, a Barcelona és a Bayern München éves költségvetése immár meghaladja az egymillárd eurót.
‘Jó úton haladunk, de még jelentős lépéseket kell tennünk ahhoz, hogy a sportra fordított közvetlen támogatások összege elérje a legnagyobb költségvetéssel rendelkező európai klubokét’ – fogalmazott az elnök. Kiemelte, hogy a sporttevékenységet számos tényező befolyásolja, köztük a gazdasági, társadalmi, szociális és politikai környezet.
Sport, Mint Társadalmi Alrendszer
Deutsch Tamás a sport társadalmi szerepéről is beszélt, amely szerinte a magyar kultúra egyik motorja. A sport szociális hatásait más tevékenységekkel nehéz elérni, hiszen a tisztességes játék és a becsület értékeinek presztízsét jelentősen növelheti. Emellett a nagy léptékű sportfejlesztési program gazdasági vonzatokkal is jár, így nem csupán a sportolók teljesítményéről, hanem a társadalom egészéről is szól.
Európa Globális Szerepe
A konferencián Deutsch Tamás kitért arra is, hogy Európa szerepe csökkent a világ sportjában. Míg a modern olimpiák első hetven évében jellemzően csak európai országok szerepeltek a legjobb tíz között, ma már gyakran találhatók hat-hét nem európai ország a legjobbak között. A sport globális fejlődése miatt élesedett a verseny, azonban a kontinens még mindig nem rendelkezik jelentős hátránnyal.
‘Európában a sportmodell különlegessége az egyesületek létezése, amelyet meg kell őriznünk’ – mondta Deutsch Tamás. Az SOSZ elnöke rámutatott arra, hogy a szervezet januártól sportköztestületként működhet, ami új lehetőségeket nyújthat a sportágak fejlesztésére.
Záró Gondolatok
A kormány „a feje tetejéről a talpára állította” a sportfinanszírozási rendszert, hangsúlyozta az elnök, aki szerint ‘erős magyar sport nincs erős egyesületek nélkül’. Az elhangzottak alapján a magyar sport jövője ígéretes, de fontos, hogy a közvetlen támogatások mértéke tovább növekedjen, hogy a magyar sportolók nemzetközi szinten egyre eredményesebb szereplése biztosított legyen.
A Sport Forum Hungary konferencia üzenete világos: a sport, mint közös érték, nemcsak a teljesítményekről, hanem a társadalmi kohézióról és a kultúra ápolásáról is szól.