A délszláv kézilabda hatása a magyar sportágra: a honosított játékosok szerepe
A kétezres évektől kezdődően a magyar kézilabdát egyre inkább befolyásolták a délszláv országok élvonalbeli játékosai és edzői. E folyamat következtében számos kiváló sportoló érkezett Magyarországra, akik a magasabb szintű versenylehetőségek és anyagi juttatások miatt döntöttek az itteni karrier mellett. A délszláv játékosok nemcsak fizikálisan, hanem technikailag is jól képzettek voltak, és hazájukban kialakult mentalitásukkal, a győzelem iránti eltökéltségükkel hamar népszerűvé váltak a magyar közönség körében.
Az első honosított játékos
A magyar válogatott történetében az első szerbiai honosított játékos Bajusz Sándor volt, aki a Pick Szeged színeiben kétszer nyert magyar bajnoki címet, és egy Magyar Kupa-győzelem mellett hat alkalommal lépett pályára a nemzeti csapatban. 2000-ben 15 gólt szerzett a válogatottban, azonban nagy tornán nem szerepelt, mivel a magyar csapat akkoriban rendre lemaradt a nemzetközi versenyekről.
A honosítás csúcspontja
A honosítási folyamatot leginkább a 2010-es bécsújhelyi Európa-bajnokság bemutatta, amely nem várt csalódásokat tartogatott a magyar csapat számára. A csoportkör után búcsúzó válogatottban Puljezevics mellett Nikola Eklemovics és Milorad Krivokapics is helyet kapott, valamint Csoknyai István szövetségi kapitány mellett Vladan Matics is segítette a csapatot. Eklemovicsnak ez volt a második és végső Eura-bajnoki szereplése, míg Krivokapics később még egy világbajnoki és egy Európa-bajnoki tornán is pályára lépett.
Szerb származású játékosok a jelenlegi válogatottban
Az utóbbi években a szerb kézilabdások jelenléte a magyar válogatottban továbbra is megfigyelhető. Míg a 2010-es években a szerb kézilabda nem tudott kiemelkedő eredményeket felmutatni, a fiatalabb generációk már korán keresik a lehetőséget, hogy Magyarországra jöhessenek játszani. Ilyen például a zombori születésű Sunajko Stefan, aki Szegeden mutatkozott be a Bajnokok Ligájában, vagy az újvidéki Marko Vaszics, aki a magyar válogatottban két mérkőzésen szerepelt.
Kihagyott lehetőségek
A kétezres évek elején Sterbik Árpád érkezése a Veszprém csapatába sokak szerint egyenes utat jelentett a magyar válogatottba. Sterbik Jugoszláviában született, és elsőként a szerb csapat színeiben képviselte hazáját, majd később a spanyol válogatottal világbajnoki címet nyert. Bár Magyarországon sokan támogatták a honosítását, ő úgy érezte, hogy nem volt alkalmas az idő arra, hogy a magyar színeket képviselje.
Legutóbb pedig a női válogatott keretén belül is feltűnt egy érdekes eset: Albek József, Albek Anna bátyja, aki zentai születésű balátlövőként debütált az osztrák válogatottban, esetleg a magyar csapat ellen is pályára léphet a középdöntő során.
Összességében elmondható, hogy a délszláv kézilabdás játékosok jelentős hatással voltak a magyar kézilabdasport fejlődésére, mind a versenysport szintjén, mind pedig a válogatott keretekben, hozzájárulva a sportág nemzetközi rangsorának emelkedéséhez.
[permalink:delzslav-kezilabda-hatas-magyar-sport-agra]