A Doppingügy Nyomán: Két Magyar Súlyemelő Érmét Javítják 12 Év Után
2021-ben a 2012-es súlyemelő Európa-bajnokság doppingmintái újraelemzésre kerültek, ami tizenhárom súlyemelő, köztük magyar versenyzők esetében is pozitív eredményekhez vezetett. A kivizsgálások során a sportolók B mintát is követeltek, ezért fegyelmi eljárásuk rendezéséig ideiglenesen felfüggesztették őket. Az ügy azóta sem zárult le, ennek ellenére most, három évvel később, új fejlemények érkeztek.
Az Európai Súlyemelő Szövetség döntése
A közelmúltban az Európai Súlyemelő Szövetség (EWF) értesítette a Magyar Súlyemelő Szövetséget (MSSZ) arról, hogy véglegessé vált a döntés. Ennek következtében a 2012. április 6. és 16. között, a törökországi Antalyában megrendezett Európa-bajnokság eredményei is módosításra kerülnek. Két magyar súlyemelő, Baranyai János és Nagy Péter, előnyhöz jutott a doppingügy következtében.
Baranyai János és a Bronzedérem
Baranyai János, aki a 85 kg-os súlycsoportban indult, a szakítás és lökés kategóriákban eredetileg második helyet ért el. A versenyt megnyerő georgiai Rauli Tsirekidze, valamint a második helyezett török Fatih Baydar kizárása után Baranyai 12 év után bronzérmesnek érezheti magát, ami komoly elismerést jelent az ő sportteljesítményei szempontjából.
Nagy Péter és az Ezüstérmes Pozíció
Nagy Péter, aki a +105 kg-os súlycsoportban versenyzett, szintén érintett lett. Eredetileg a szakításban az első helyezett georgiai Irakli Turmanidze kizárása következtében Nagy a dobogó harmadik fokáról a másodikra lépett előre, így őt most már ezüstérmesként tartják nyilván a sporttörténetben. Érdemes megjegyezni, hogy ez Nagy második előrelépése a 2012-es év viszonylatában, mivel a londoni olimpián is hasonló ügyek miatt sikerült 11. helyéről a 8. helyre kerülnie.
Aktív Versenyzők a Jelenben
Nagy Péter, a tatabányai súlyemelő, jelenleg is aktív versenyző, és minden bizonnyal továbbra is a sportág csúcsán kíván maradni. Idén, az országos bajnokságon elnyerte huszadik magyar bajnoki címét az ólomsúlyban, ami jól tükrözi elkötelezettségét és folyamatos teljesítményét a súlyemelés világában.
Az EWF döntése nemcsak a két magyar sportoló számára jelent áttörést, hanem a sportág tisztaságának fenntartása mellett is fontos lépést jelent a doppingügyekkel szembeni küzdelemben.