Robert Fico szlovák miniszterelnök, aki maga is túlélt egy merényletet májusban, erőteljes párhuzamot vont a Donald Trump ellen elkövetett merényletkísérlet és a saját esete között. A szlovák kormányfő Facebook-bejegyzésében úgy fogalmazott: „Mintha csak lemásolták volna a forgatókönyvet”.
A merénylet részletei
Donald Trump, az Egyesült Államok korábbi elnöke és jelenlegi republikánus elnökjelölt ellen 2024. július 13-án kíséreltek meg merényletet egy pennsylvaniai kampánygyűlésen. A támadás során Trump jobb fülét érte lövés, egy résztvevő életét vesztette, két másik pedig súlyosan megsérült A Titkosszolgálat közlése szerint a feltételezett merénylő egy magaslatról tüzelt a színpad felé.
Nemzetközi reakciók
A merényletkísérlet világszerte felháborodást váltott ki, és számos vezető politikus fejezte ki együttérzését:
- Olaf Scholz német kancellár „megvetendőnek” nevezte a támadást.
- Emmanuel Macron francia elnök kijelentette, hogy Franciaország osztozik az amerikai nép sokkjában és felháborodásában.
- Volodimir Zelenszkij ukrán elnök hangsúlyozta, hogy az erőszaknak soha nem szabad felülkerekednie.
- Keir Starmer brit miniszterelnök elítélte a politikai erőszak minden formáját.
Fico párhuzama
Robert Fico, aki 2024 májusában maga is túlélt egy merényletkísérletet, közvetlen párhuzamot vont a két eset között. A szlovák miniszterelnök szerint a Trump elleni támadás „lemásolt forgatókönyvnek” tűnik. Fico korábban azt állította, hogy a ellene elkövetett merénylet hátterében politikai ellenfelei állhatnak, akik nem értenek egyet Ukrajna-politikájával és EU-szkeptikus nézeteivel.
A merénylő azonosítása
Az FBI Thomas Matthew Crooks-ot, egy 20 éves pennsylvaniai férfit nevezett meg a merénylet elkövetőjeként. Érdekes módon Crooks regisztrált republikánus szavazó volt, de korábban egy progresszív politikai akcióbizottságnak is adományozott.
Politikai következmények
A merénylet ismét ráirányította a figyelmet az Egyesült Államokban tapasztalható politikai polarizációra és az erőszak veszélyeire a választási kampányok során. Számos vezető politikus, köztük Joe Biden elnök is elítélte az erőszakot, hangsúlyozva, hogy annak nincs helye a demokratikus folyamatokban.
Ez az eset, valamint Fico korábbi merénylete rávilágít arra, hogy a politikai erőszak globális jelenséggé vált, ami komoly kihívást jelent a demokratikus társadalmak számára.