Az Európai Unió újabb átfogó intézkedéscsomagot dolgozott ki a fiatalok munkaerőpiaci helyzetének javítására, reagálva a tanulmányaikat befejező fiatalok elhelyezkedési nehézségeire és az oktatásból a munkába való átmenet kihívásaira. Az EU döntéshozói felismerték, hogy a fiatalok foglalkoztatása kulcsfontosságú Európa jövőbeli versenyképessége és társadalmi stabilitása szempontjából.
A legfrissebb statisztikák szerint a 15-24 éves korosztály munkanélküliségi rátája az EU-ban továbbra is aggasztóan magas, 2021-ben 26,6% volt, szemben az általános 7,7%-os munkanélküliségi rátával[1]. Ez a helyzet különösen súlyos egyes dél-európai országokban, míg Hollandiában és Németországban kedvezőbb a kép[4].
Az EU új kezdeményezései több pillérre épülnek:
- Ifjúsági Garancia Program megerősítése: Az EU kötelezettséget vállal arra, hogy minden 25 év alatti fiatal számára biztosít minőségi állásajánlatot, továbbképzési lehetőséget, tanulószerződéses gyakorlati képzést vagy gyakornoki helyet a formális tanulás befejezését vagy a munkanélkülivé válást követő négy hónapon belül[5].
- Ifjúsági Foglalkoztatási Kezdeményezés (YEI) kiterjesztése: A program 2023-ig nyújt pénzügyi támogatást azoknak a régióknak, ahol a fiatalok munkanélkülisége meghaladja a 25%-ot. A 2021-2027-es időszakban az Európai Szociális Alap Plusz (ESF+) keretében folytatódik a támogatás[2].
- Oktatási reformok: Az EU ösztönzi a tagállamokat, hogy hangolják össze oktatási rendszereiket a munkaerőpiaci igényekkel, különös tekintettel a digitális készségekre és a zöld gazdaság által igényelt kompetenciákra.
- Vállalkozói szellem támogatása: Új programok indulnak a fiatal vállalkozók támogatására, beleértve a finanszírozáshoz való hozzáférés megkönnyítését és a mentorálási lehetőségek bővítését.
- Mobilitás elősegítése: Az Erasmus+ program kiterjesztése mellett új kezdeményezések indulnak a határokon átnyúló munkavállalás és gyakornoki lehetőségek bővítésére.
- Szakképzés és duális képzés erősítése: Az EU támogatja a tagállamokat a német és holland modellhez hasonló, sikeres duális képzési rendszerek kialakításában[4].
Az intézkedések sikerességét mutatja, hogy Magyarországon például a 2010-es években sikerült megfordítani a csökkenő foglalkoztatási tendenciát a fiatalok körében[4]. Ugyanakkor az országok közötti különbségek továbbra is jelentősek, ami rámutat a célzott, helyi sajátosságokat figyelembe vevő megközelítések fontosságára.
Az EU szakértői hangsúlyozzák, hogy a fiatalok munkaerőpiaci integrációja komplex kihívás, amely nem csak foglalkoztatáspolitikai, hanem oktatási, szociális és gazdaságpolitikai intézkedéseket is igényel. A sikeres megoldáshoz elengedhetetlen a kormányok, oktatási intézmények, vállalatok és civil szervezetek szoros együttműködése.
Az új kezdeményezések finanszírozására az EU jelentős forrásokat biztosít, többek között az ESF+ és a NextGenerationEU program keretében. A cél, hogy 2030-ra jelentősen csökkenjen a nem foglalkoztatott, oktatásban és képzésben nem részesülő (NEET) fiatalok aránya az EU-ban.
Az intézkedéscsomag végrehajtása és hatásainak nyomon követése folyamatos lesz, az Európai Bizottság rendszeres jelentésekben számol majd be az elért eredményekről és a további teendőkről.
Címkék:
források:
[1] https://www.europarl.europa.eu/topics/hu/article/20171201STO89305/fiatalok-foglalkoztatasa-ime-az-eu-intezkedesei
[2] https://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=1176
[3] https://www.ksh.hu/docs/hun/xftp/idoszaki/pdf/ifjusag_munkaero_piac.pdf
[4] https://www.oeconomus.hu/irasok/25-ev-alatti-fiatalok-munkaero-piaci-helyzete/
[5] https://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php?title=Archive%3AEmployment_statistics%2Fhu