Influenza: Növekvő szennyvízmentesség és megelőző védőoltások
A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ legfrissebb adatai szerint emelkedik az influenza örökítőanyagának mennyisége a szennyvízben. Duda Ernő virológus az ATV-nek nyilatkozva megerősítette, hogy bár az adatok aggályosak, a járvány még nem robbant be. Hozzátette, hogy aki most kívánja beoltatni magát a vírus ellen, annak még van ideje.
A szennyvízvizsgálatok eredményei
Duda Ernő szakértő elmondta, hogy Budapest agglomerációs településeinek egyesített mintáiból, valamint Békéscsaba, Debrecen, Győr, Kecskemét, Nyíregyháza, Pécs, Salgótarján, Tatabánya és Veszprém területén kimutatható a vírusrészecskék mennyisége, ami a járvány korai jele lehet. Az évnek ebben az időszakában számos náthavírus is jelen van, így a tünetek alapos figyelése kiemelten fontos. Ha valakinél magas láz, hidegrázás, izomfájdalom vagy torok- és fejfájás lép fel, akkor influenzára is gyanakodhatunk.
Az influenza fokozódása
A virológus emlékeztetett arra, hogy az örökítőanyag mennyisége a tél folyamán tovább növekedhet, mivel jelenleg még csak a tél elején járunk. A fényszegény, ködös és párás időjárás szintén hozzájárulhat az immunrendszer gyengüléséhez. Duda Ernő hangsúlyozta, hogy az influenza elleni védekezés egyik leghatékonyabb módja a védőoltás.
‘A védőoltás rendkívül ajánlott, különösen a várandós anyák és azok számára, akik valamilyen oknál fogva érzékenyebbek a fertőzésekre’ – mondta a szakember.
Kockázatok és ajánlások
Duda Ernő kiemelte, hogy az influenza különösen a fiatalokat veszélyezteti, mivel az idősek a korábbi megbetegedések révén már valamennyire védettek. Az ünnepek előtt tapasztalt számok emelkedése is erre utal; az influenzás gyerekek száma nőtt, valamint számos olyan légúti szövődménnyel küzdő beteget regisztráltak, akiket kórházi kezelésre szorultak.
Az influenzaszezon tipikusan novembertől márciusig tart, így a virológus javasolja, hogy a védőoltást már az influenzaszezon kezdetén be kell adatni, hiszen ez biztosítja a védettséget a legkorábbi szakaszban is. A Nemzeti Népegészségügyi Központ honlapja szerint a legideálisabb időszak az oltásra az ősz, és legkésőbb decemberig ajánlott beadatni a vakcinát mindenkinek, aki védettséget szeretne.
Zárszó
Mindezeket figyelembe véve, a lakosságnak érdemes komolyan venni az influenza elleni védekezés lehetőségeit, és időben megfontolni a védőoltás felvételét, hogy a lehető legjobban megóvják magukat a vírus fertőző hatásaitól.