Szünetel a gyermekgyógyászati és szülészeti ellátás a Mosonmagyaróvári Karolina Kórházban
A Mosonmagyaróvári Karolina Kórház gyermekgyógyászati osztályán az ellátás 2023. december 25-én és 26-án átmenetileg szünetel. Az intézmény megbízott főigazgatója, Jenei Júlia Kinga a kórház Facebook oldalán osztotta meg a hírt, amely a munkaszüneti napok feltorlódásával magyarázható.
Alternatív ellátás a térségben
A főigazgató tájékoztatása szerint a kieső időszak alatt a Győr-Moson-Sopron Vármegyei Petz Aladár Egyetemi Oktató Kórház fogja biztosítani a térség gyermekgyógyászati ellátását. Az intézmény munkatársai készen állnak arra, hogy a Mosonmagyaróvár és környéke lakosságának megfelelő ellátást nyújtsanak. Jenei Júlia arra kérte a betegeket, hogy bizalommal forduljanak a győri kórház dolgozóihoz a kieső időszak alatt, hiszen ott minden szükséges segítséget megkapnak.
A szülészet leállása
A Mosonmagyaróvári Karolina Kórház Szülészeti és Nőgyógyászati Osztálya szintén leáll december 25-én és 26-án. Az Országos Kórházi Főigazgatóság megerősítette, hogy a munkaszüneti napok torlódása miatt az ellátás szünetelni fog, ami azt jelenti, hogy a kismamák ezen a két napon nem tudnak szülni a kórházban. Tavasszal is előfordult már, hogy a kismamák szülésük miatt a hétvégén átkerültek a győri kórházba, ugyanis ott csak hétfőtől péntekig érhető el a szülészeti ellátás.
Orvosi ellátási problémák
A leállás nem csupán a Karolina Kórházra vonatkozik. Korábban a 168.hu is beszámolt arról, hogy az országos ügyeleti rendszerben problémák léptek fel. 2024-re drámai csökkenés következett be a háziorvosi praxisok számában. Az új ügyeleti rendszer bevezetése óta a korábbi évi 20-40 praxis megszűnése helyett közel 200 üres praxis maradt. 2023 januárjában 681 betöltetlen háziorvosi praxis volt, míg 2024 januárjában már 826 helyen hiányzott a háziorvos Magyarországon. A Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő nyilvános adatai szerint 2024 december 1-jéig 937 betöltetlen háziorvosi praxis állt üresen, tükrözve az orvosi ellátás helyzetének súlyosbodását.
A betegellátás folyamatos biztosítása érdekében a hatóságok és az egészségügyi intézmények folyamatosan dolgoznak a megoldások keresésén.