A dohányzás hatásai a várható élettartamra: új brit kutatás eredményei
A dohányzás várható élettartamra gyakorolt hatásaira vonatkozóan új és figyelemre méltó kutatási eredmények láttak napvilágot a University College London (UCL) tudósaitól. A kutatás szerint minden egyes elszívott cigaretta akár 20 perccel is csökkentheti az életet. Dr. Sarah Jackson, a kutatás vezetője hangsúlyozta, hogy a dohányzás elhagyása bármely életkorban előnyös, azonban minél korábban történik a leszokás, annál több évet nyerhetünk vissza.
Az eredmények részletei
A kutatás az Addiction című tudományos folyóiratban közzétett tanulmány keretein belül került bemutatásra. A kutatócsoport arra a megállapításra jutott, hogy a dohányzók átlagosan 10 évvel kevesebb ideig élnek, mint a nemdohányzók. Ezen túlmenően a tanulmány megállapította, hogy a férfiaknál egy szál cigaretta körülbelül 17 perc, míg a nőknél 22 perc várható élettartam-csökkenést jelent.
A kutatás fő szerzője, Dr. Jackson példaként említette, hogy egy átlagos dohányos, aki napi 20 szál cigarettát szív, évente csaknem hét órát veszít az életéből. ‘Ez az elvesztett idő nem csupán az élet végén jelentkezik, hanem a középkorú éveinkben is, amikor még általában jó egészségnek örvendünk’ – tette hozzá.
A leszokás előnyei
A kutatók hangsúlyozták, hogy a dohányzásról való leszokás számos jótékony hatással járhat. Azok, akik fiatalon, a 20-as vagy 30-as éveik elején szoknak le, gyakran hasonló várható élettartammal rendelkeznek, mint a soha nem dohányzók. A tanulmány példákat is tartalmaz arra, hogy egy napi 10 szál cigarettát szívó egyén, aki január 1-jén szokik le, az év végére 50 napnyi várható élettartam elvesztését kerülheti el.
Az immunrendszerre gyakorolt hatás
A kutatás eredményei nemcsak a várható élettartam csökkentésére vonatkoznak, hanem a dohányzás immunrendszerre gyakorolt hatásaira is kiterjednek. Egy korábbi, a Nature című folyóiratban megjelent tanulmány alapján a dohányzás mind a rövid, mind a hosszú távú immunválaszt negatívan befolyásolja, növelve ezzel a fertőzések, rákos megbetegedések és autoimmun betegségek kockázatát.
Dr. Darragh Duffy, az Institut Pasteur kutatója megjegyezte, hogy bár a leszokás utáni immunrendszer javulása évekig is eltarthat, a folyamata már a leszokás után elkezdődik. ‘Soha nem késő elkezdeni a leszokást, a legjobb időpont pedig most van’ – hangsúlyozta.
Összegzés
A University College London tanulmánya világosan rávilágít a dohányzás életre gyakorolt káros hatásaira és a leszokás fontosságára. A kutatás szerint a dohányzás elhagyása révén nemcsak az életünk hossza, hanem általános egészségi állapotunk is jelentősen javulhat. A dohányzástól való megszabadulás tehát mindenki számára jótékony hatású lépés lehet.
Címlapkép: Getty Images