Az egészségügyi intézmények pénzügyi problémái – egy sürgető helyzet
Az egészségügyi intézmények pénzügyi nehézségei már évek óta komoly problémát jelentenek a hazai kórházak és rendelőintézetek vezetésének, valamint a mindennapi ellátást végző orvosok számára. A Magyar Orvosi Kamara (MOK) pénteki közleménye szerint a helyzet különösen aggasztó, hiszen a kórházak és szakrendelők adóssága tavaly elérte a 200 milliárd forintot, ami számos problémát vet fel az egészségügyi ellátás terén.
Az alulfinanszírozás következményei
A közlemény hangsúlyozza, hogy az állami egészségügy finanszírozása nem tükrözi a valós költségeket. Például míg egy szakpszichoterápiás ülés magánrendelésen 20-30 ezer forintba kerül, az állami szakrendelők csupán 3190 forintot kapnak érte. Hasonló aránytalanság figyelhető meg egy magzati szívhang ultrahangos vizsgálata esetében is, ahol az állami kórház csak 1929 forintot jutalmaz, míg a magánrendeléseken ennek 10-15-szörösét fizetik a szülők.
A MOK közlése szerint a finanszírozási hiányosságok miatt a kórházak és szakrendelők a végzett beavatkozásokkal a költségvetési hiány növelésére kényszerülnek. Így előfordulhat, hogy az intézmények kénytelenek visszafogni a betegellátást, vagy a betegeket korábban elbocsátani, hogy csökkentsék a költségeket.
A gyógyítás és a gazdasági nyomás ellentmondása
A közlemény rávilágít arra, hogy az orvosok nap mint nap szembesülnek azzal, hogy munkájuk nemcsak hogy nem nyereséges, hanem veszteségeket is termel. Az intézményeken belül gyakoriak az olyan megjegyzések, mint „ezen a héten X műtét volt, ez Y millió mínusz”, amelyek a gazdasági helyzet nyomorúságos állapotát tükrözik.
Az orvosok elmondása szerint a gazdasági nyomás miatt sok esetben kénytelenek korlátozni a pacienseik ellátását, hogy csökkentsék a veszteségeket. Ez nemcsak a gyógyításhoz való elköteleződést érinti, hanem az orvosok lelki egészségére is súlyos következményekkel jár, hiszen a folyamatos stressz és kiégés kockázatát növeli.
Intézményesített csalás és áthelyezési problémák
A MOK arra is figyelmeztetett, hogy az orvosok nem ritkán intézményesített csalásban vesznek részt, mivel gyakori gyakorlat, hogy több beavatkozást kell lejelenteni, mint amennyit valójában elvégeztek. Ez a gyakorlat legfőképpen a finanszírozás megszerzése érdekében zajlik, amelyet a költségvetési hiány kezelésére irányuló próbálkozásként lehet érzékelni.
A betegek áthelyezése más egészségügyi intézményekbe is számos nehézséget okoz, mivel a fogadó intézmények sok esetben telítettek, és különböző okokból nem elérhetők, így a szükséges ellátás megszervezése mindennapi kihívást jelent az orvosok és szakdolgozók számára.
A megoldás kulcsa a finanszírozás növelése
A MOK arra figyelmeztetett, hogy a folytonos alulfinanszírozottság nemcsak a munkavállalók elvándorlásához vezet az állami egészségügyből, hanem a megmaradó szakemberek elköteleződése is csökken, ami kedvezőtlen hatással lehet az ellátás minőségére. A kamara véleménye szerint a kiutat a finanszírozási rendszer reformjában, valamint az évente szükséges forrásnövelésben látják. A jelenlegi helyzet fenntarthatatlanságát hangsúlyozva kifejezték, hogy az orvosok és a betegek egyaránt az alulfinanszírozottság áldozatai.
A helyzet sürgeti a hatékony intézkedéseket és a megfelelő reformokat, hogy a hazai egészségügyi intézmények képesek legyenek ellátni alapvető feladataikat és biztosítani a szükséges orvosi ellátást a betegek számára.