Az Életmód Orvosi Központ Története és Jelentősége
Az Életmód Orvosi Központ története 1998-ban indult, amikor dr. Babai László PhD, a központ alapítója, a futás szívinfarktusra gyakorolt megelőző hatásait kezdte kutatni. Kísérletei során, amelyek során kutyák szerepeltek, dr. Babai felfedezte, hogy egy csupán 21 perces futás 70%-kal növelheti a túlélési esélyeket egy szívinfarktus kitörése után, amely a következő 72 órában következik be. Ezzel a felfedezéssel a központ nemcsak a betegség megelőzésére, hanem az egészséges életmódról való tudatosság növelésére is hangsúlyt fektet.
Az Életmódorvoslás Fogalma
Az életmódorvoslás, vagyis a lifestyle medicine fogalma 1999-ben manifestálódott először az Egyesült Államokban, amikor James M. Rippe orvos a hagyományos gyógyítás és az életmód orvosi gyakorlatának integrációját határozta meg. E célból az életmódorvoslás segíthet csökkenteni a krónikus betegségek kockázatát, valamint támogatni a már fennálló betegségek kezelését fizikai aktivitás, megfelelő táplálkozás, stresszkezelés, és a káros szenvedélyek – így például a dohányzás – elhagyásával.
Magyarországon az életmódorvoslás szakmai elismertsége 2011-ben kezdődött dr. Babai László és prof. dr. Apor Péter tevékenysége révén. Munkájuk nyomán számos vezető szakember csatlakozott a kezdeményezéshez, amely végül 2013-ban a Magyar Életmód Orvostani Társaság megalapításához vezetett. Dr. Babai László 2017 óta tölti be a társaság elnöki tisztét.
A Tudatos Életmód Fontossága
Dr. Babai László hangsúlyozta, hogy a tudatos és egészséges életmódra való nevelést már gyermekkorban el kell kezdeni. Ez kiemelten fontos a hosszú és egészséges élet biztosítása érdekében. Nem állítja, hogy a későbbi életkorban történő életmódváltás ne lenne hatékony, de nyilvánvaló, hogy a változtatás időpontja jelentősen befolyásolja a pozitív eredményeket. Az emberi teljesítőképesség csúcsa általában a húszas években érhető el, ezt követően azonban fokozatos hanyatlás kezdődik. Az életmódorvoslás révén a kezdeti állapot és a hanyatlás üteme is befolyásolhatóvá válik.
Hat Alapvető Terület az Életmódorvoslásban
Az életmódorvoslás hat kulcsfontosságú területre fókuszál az egészség megőrzésében:
- Mozgás
- Táplálkozás
- Alvás
- Stresszkezelés
- Társas kapcsolatok
- Abúzusok (dohányzás, alkohol stb.)
Dr. Babai kiemeli, hogy a problémák komplex megközelítése elengedhetetlen. Például a dohányzás vagy alkoholfogyasztás abbahagyása önmagában nem elegendő; a káros szokások helyettesítése más, hasznos tevékenységekkel, mint a csoportos mozgás, torna vagy kulturális programok, szintén fontos a sikeres életmódváltás érdekében.
Az Életmód Orvosi Központ Szerepe
Az Életmód Orvosi Központ kezdetben allergiaközpontként működött, de hamarosan nyilvánvalóvá vált, hogy Magyarországon nincs megfelelő megoldás az összetett problémák kezelésére. Különféle szakorvosi területek – mint a szemészet, fülészet, bőrgyógyászat és kardiológia – külön-külön foglalkoznak a problémákkal, ami megnehezíti a komplex tünetegyüttesekkel rendelkező betegek számára a megfelelő gyógymód megtalálását.
A központ küldetése, hogy egy helyen, szinte minden szakterületen, átfogó segítséget nyújtson a pácienseknek. Az Életmód Orvosi Központ nem csupán a jelen, hanem a jövő gyógyítása tekintetében is nemzetközi viszonylatban szakmai iránytűként szolgál.