Az Európai Parlament figyelmeztet a mentális egészségügyi válságra
Közzétéve: 2022. április 7.
Utolsó frissítés: 2024. október 10. – 18:21
Olvasási idő: 4 perc
A mentális egészségügyi problémák EU-n belüli megnövekedése komoly aggodalmakat keltett az Európai Parlament (EP) képviselői körében. Az EP Kutatószolgálatának 2023-as tájékoztatójában hangsúlyozták, hogy a mentális egészség az egészségügy egyik központi témájává vált, emellett gazdasági és társadalmi problémát is jelent az unió államaiban. A képviselők arra figyelmeztetnek, hogy a mentális jólét megőrzése a munkahelyeken is egyre inkább kihívást jelent, mivel a kedvezőtlen munkakörnyezet – beleértve a túlzott munkaterhelést, a munkahelyi bizonytalanságot, zaklatást és diszkriminációt – kockázatot jelent a munkavállalók mentális egészségére.
Integrált uniós mentális egészségügyi stratégia szükséges
A 2023. júniusában az Európai Bizottság által bemutatott terv célja a mentális egészséggel kapcsolatos problémák kezelése volt. E válaszlépés keretében 2023 decemberében az EP képviselői azt kezdeményezték, hogy a Bizottság dolgozzon ki egy hosszú távú, átfogó és integrált uniós mentális egészségügyi stratégiát. Az állásfoglalás arra szólítja fel a tagállamokat, hogy helyezzék előtérbe a mentálhigiénés szolgáltatásokat és javítsák azokhoz való hozzáférést a különösen veszélyeztetett csoportok számára, beleértve a gyermekeket, serdülőket, fiatal felnőtteket, LMBTQIA+ egyéneket, krónikus beteget, fogyatékossággal élőket, időseket, migránsokat és etnikai kisebbségeket.
Stigmák és információs kampányok
A mentális egészség stigmája továbbra is komoly problémát jelent az EU-n belül. Az EP képviselői sürgős információs kampányok kidolgozását és végrehajtását sürgetik, amelyek célja a figyelemfelkeltés és a mentális egészségi állapotokkal kapcsolatos nyílt kommunikáció előmozdítása. Az állásfoglalás elvárja, hogy minden uniós polgár hozzáférjen a minőségi mentális egészségügyi szolgáltatások teljes skálájához, mindezt pénzügyi és adminisztratív nehézségek nélkül.
A Covid-19 hatása a mentális egészségre
A Covid-19 járvány tovább rontotta a mentális egészségügyi problémákat, különösen a munkával összefüggő mentális egészség kihívásaival kapcsolatban. Az EP 2022-es állásfoglalása arra szólította fel az uniós intézményeket és a tagállamokat, hogy ismerjék fel a gerincproblémák és a digitalizációval járó mentális egészségi problémák magas szintjét, valamint keressenek megoldásokat a megelőzésükre. A munkahelyi erőszak, diszkrimináció és zaklatás felszámolása szintén elengedhetetlen a mentális egészség megőrzéséhez.
A mentális egészségre való odafigyelés hangsúlyozása és a megfelelő intézkedések sürgetése elengedhetetlen ahhoz, hogy elkerüljük a következő egészségügyi válságot. Az EP képviselői és az uniós döntéshozók közvetlen cselekvése nélkül a mentális egészség kérdése továbbra is megoldatlan probléma marad az unión belül.