Az Európai Parlament figyelmeztet: A mentális egészségi problémák növekedése új válságot okozhat
Közzétéve: 2022. április 7. | Utolsó frissítés: 2024. október 10. – 18:21
A mentális egészségügyi problémák egyre sürgetőbb témává váltak az Európai Unióban, és az Európai Parlament (EP) képviselői arra figyelmeztetnek, hogy ez a tendencia nemcsak egészségügyi, hanem gazdasági és társadalmi válsághoz is vezethet. A parlament legújabb állásfoglalása szerint a mentális egészség megőrzésének elősegítése kiemelt fontosságú, különösen a munkahelyeken, ahol a kedvezőtlen környezeti tényezők, mint a munkahelyi bizonytalanság vagy a munkaterhelés, kockázatot jelenthetnek a munkavállalók mentális jólétére.
Mentális egészségügyi stratégia szükségessége
A mentális egészségügyi problémákkal kapcsolatos kihívásokra 2023 júniusában az Európai Bizottság egy átfogó tervet javasolt. E javaslatra válaszul az EP képviselői 2023 decemberében sürgették, hogy a Bizottság dolgozzon ki egy hosszú távú, integrált uniós mentális egészségügyi stratégiát. Az állásfoglalás hangsúlyozza, hogy az uniós tagállamoknak prioritásként kell kezelniük a mentálhigiénés szolgáltatások fejlődését és azok hozzáférhetőségét, különös tekintettel a sérülékeny csoportokra, mint például a gyermekek, serdülők, LMBTQIA+ közösség, krónikus betegek, fogyatékkal élők, idősek, migránsok és etnikai kisebbségek.
Stigmatizáció és információs kampányok
A képviselők felhívták a figyelmet arra, hogy a mentális egészséggel kapcsolatos stigmatizáció továbbra is komoly akadályt jelent a problémák nyílt megvitatásában. A légkör megváltoztatásához elengedhetetlen információs kampányok kidolgozása és végrehajtása, amelyek célja a mentális egészségügyi állapotokról való nyílt kommunikáció előmozdítása és a társadalmi érzékenyítés.
Hozzáférés a mentális egészségügyi szolgáltatásokhoz
Az EP képviselői hangsúlyozták, hogy minden uniós polgárnak hozzáférést kell biztosítani a minőségi mentális egészségügyi szolgáltatásokhoz, mentesen a pénzügyi és adminisztratív nehézségektől. Ezzel biztosítva van, hogy senki ne maradjon ki a szükséges ellátásból egy esetleges krízishelyzet során.
Covid-19 és a mentális egészségügy
A Covid-19 világjárvány tovább súlyosbította a mentális egészségi problémákat, különösen a munkahelyi környezetben. Az EP 2022-es állásfoglalása az uniós intézmények és tagállamok figyelmét arra irányította, hogy ismerjék fel a munkahelyi mentális egészségügyi problémák fokozott jelenlétét, és keresjenek módokat a megelőzésükre, különösen a digitális munkavégzés világában. Továbbá kiemelték a munkahelyi erőszak, diszkrimináció és zaklatás megszüntetésének fontosságát is.
A mentális egészség megőrzésének és fejlesztésének kérdése tehát egyre inkább a társadalmi viták középpontjába kerül, és sürgető intézkedések szükségesek ahhoz, hogy a jövőben elkerüljük a széleskörű egészségügyi válságot.