A mentális egészségügyi problémák növekedése új egészségügyi válságot idézhet elő
Közzétéve: 2022. április 7.
Utolsó frissítés: 2024. október 10. – 18:21
Olvasási idő: 4 perc
A mentális egészségügyi problémák folyamatos növekedése súlyos következményekkel járhat az Európai Unió tagállamaiban, aminek felismerésére az Európai Parlament képviselői cselekvésre szólítanak fel. A 2023-as tájékoztatójuk szerint a mentális egészség nem csupán az egészségügy fontos részét képezi, hanem gazdasági és társadalmi problémává is vált.
A munkahelyi környezet hatása
A Parlament megállapításai szerint a munkahelyi környezet, amely magában foglalja a túlzott munkaterhelést, a munkahelyi bizonytalanságot, zaklatást és diszkriminációt, jelentős kockázatokat jelent a munkavállalók mentális egészségére. A mentális egészségi problémák kezelése kiemelt fontosságú, különösen a munka világában, ahol a folyamatos nyomás és stressz számos ember életére negatívan hat.
A 2023. júniusában tett javaslatok során az Európai Bizottság a mentális egészséggel kapcsolatos problémák kezelésére irányuló intézkedéseket javasolt. Ezt követően az Európai Parlament képviselői 2023 decemberében sürgették a Bizottságot, hogy dolgozzon ki egy hosszú távú, átfogó és integrált uniós mentális egészségügyi stratégiát.
Az integrált uniós stratégia felhívása
A Parlament legfrissebb állásfoglalása hangsúlyozza a tagállamok felelősségét a mentálhigiénés szolgáltatások prioritásként való kezelésében és a hozzáférés javításában. Külön figyelmet kell fordítani a veszélyeztetett csoportokra, így a gyermekekre, serdülőkre, fiatal felnőttekre, LMBTQIA+ személyekre, krónikus betegségben szenvedőkre, fogyatékkal élőkre, idősekre, migránsokra és etnikai kisebbségekre.
A mentális egészség stigma és a társadalmi tabu miatt a képviselők szerint sürgős szükség van olyan információs kampányok kidolgozására és végrehajtására, amelyek segítik a mentális egészségi állapotokkal kapcsolatos nyílt kommunikációt. A cél, hogy minden uniós polgár hozzáférjen a minőségi mentális egészségügyi szolgáltatások teljes skálájához, anélkül hogy pénzügyi vagy adminisztratív akadályokba ütközne.
A COVID-19 hatása és a megelőzés fontossága
A COVID-19 világjárvány súlyosan érintette a mentális egészség helyzetét az unióban. A 2022-es állásfoglalás arra figyelmeztetett, hogy a munkával összefüggő mentális egészségügyi problémák magas szintet értek el, amire a digitális munka világában megoldásokat kell találni. A munkahelyi erőszak, diszkrimináció és zaklatás felszámolásának szükségessége különösen hangsúlyos a mentális jóllét érdekében.
Ahogy a mentális egészségügyi válság egyre aktuálisabbá válik, a Parlamenti képviselők arra ösztönzik az uniós intézményeket és a tagállamokat, hogy tegyenek sürgős lépéseket a helyzet kezelésére. Az emberi egészség és jólét megőrzésére irányuló közös erőfeszítések elkerülhetetlenek a jövőbeni krízisek megelőzése érdekében.