Mentális Egészségügyi Válság Gépezetben: Az EP-Képviselők Cselekvésre Szólítanak
Közzétéve: 2022. július 4.
Utolsó frissítés: 2024. október 10. – 18:21
A mentális egészség kérdései mára nemcsak egészségügyi, hanem gazdasági és társadalmi szempontból is kiemelt figyelmet kapnak az Európai Unió egész területén. Az Európai Parlament (EP) képviselői egy friss jelentés alapján arra figyelmeztettek, hogy a mentális egészségügyi problémák folyamatos növekedése a közeljövő legnagyobb egészségügyi válságát okozhatja.
A Mentális Egészségügyi Problémák Fokozódása
A 2023-as tájékoztatóban az EP Kutatószolgálata hangsúlyozta, hogy a mentális egészség megőrzése a munkahelyeken egyre nagyobb kihívást jelent. Az olyan munkahelyi környezeti tényezők, mint a túlzott munkaterhelés, a munkahelyi bizonytalanság, zaklatás és diszkrimináció, jelentős kockázatot jelentenek a munkavállalók mentális jóllétére.
A helyzet súlyosságára való tekintettel a Parlament sürgeti az integrált uniós mentális egészségügyi stratégia kidolgozását, amely átfogó megközelítést kínálna a mentális egészséggel kapcsolatos problémák kezelésére.
Felelősség a Tagállamoknak
2023 júniusában az Európai Bizottság bejelentette a mentális egészséggel kapcsolatos problémák kezelésére vonatkozó terveit. Ezt követően 2023 decemberében az EP-képviselők határozottan arra szólították fel a Bizottságot, hogy dolgozzon ki egy hosszú távú, integrált uniós mentális egészségügyi stratégiát.
A Parlament legfrissebb állásfoglalásában különös figyelmet fordít arra, hogy a tagállamok helyezzék előtérbe a mentálhigiénés szolgáltatások fejlesztését, és javítsák a hozzáférhetőséget a különösen veszélyeztetett csoportok, például a gyermekek, serdülők, fiatal felnőttek, LMBTQIA+ közösség tagjai, krónikus betegséggel élők, fogyatékkal élők, idősek, migránsok és etnikai kisebbségek számára.
Stigmatizálás és Kommunikáció
A mentális egészséggel kapcsolatos stigma továbbra is komoly problémát jelent. Az EP-képviselők a helyzet sürgős kezelésére szólítanak fel, és javasolják, hogy információs kampányokat indítsanak a mentális állapotokkal kapcsolatos tudatosság növelésére. Kiemelik, hogy nyílt kommunikációra van szükség ahhoz, hogy a mentális egészségügyi állapotok látványosabban beépüljenek a közbeszédbe.
Kihívások a Covid-19 Után
A Covid-19 járvány tovább súlyosbította a mentális egészségügyi problémákat, különösen a munkahelyi környezetben. A 2022-es állásfoglalás hangsúlyozta, hogy a munkával összefüggő mentális egészségügyi problémákat komolyan kell venni, és szükséges találni a digitális munka világában történő megelőzésük módozatait is.
Továbbá, az EP hangsúlyozta a munkahelyi erőszak, diszkrimináció és zaklatás megelőzésének fontosságát, mint elkerülhetetlen tényező a mentális egészség védelme érdekében.
Összegzés
A mentális egészség védelme és fejlesztése központi szerepet kell, hogy kapjon az EU politikai napirendjén. Az EU intézményei, valamint a tagállamok felelőssége, hogy hatékony intézkedéseket hozzanak az érintettek számára, és biztosítsák, hogy minden uniós polgár hozzáférhessen a minőségi mentális egészségügyi szolgáltatásokhoz, pénzügyi és adminisztratív nehézségek nélkül.