Növekvő mentális egészségügyi problémák: Az Európai Parlament cselekvésre szólít fel
Közzétéve: 2022. július 4. | Utolsó frissítés: 2024. október 10. – 18:21
Olvasási idő: 4 perc
A mentális egészség kérdése egyre nagyobb figyelmet kap az Európai Unióban, mivel a mentális egészségügyi problémák számának növekedése potenciális válságot jelezhet, figyelmeztetnek az Európai Parlament (EP) képviselői. Az EP Kutatószolgálatának 2023-as jelentése kiemeli, hogy a mentális egészség nemcsak egészségügyi, hanem gazdasági és társadalmi problémát is jelent.
Munkahelyi kihívások a mentális egészség terén
A mentális egészség megőrzése a munkahelyeken nagy kihívások elé állítja a munkáltatókat és a munkavállalókat egyaránt. A többek között a túlzott munkaterhelés, a munkahelyi bizonytalanság, zaklatás és diszkrimináció által okozott kockázatok jelentős hatással vannak a dolgozók mentális jólétére. Az EP képviselői az Európai Bizottság által 2023 júniusában javasolt tervre reagálva, 2023 decemberében arra kérték a Bizottságot, hogy dolgozzon ki egy hosszú távú, átfogó, és integrált uniós mentális egészségügyi stratégiát.
Integrált uniós mentális egészségügyi stratégia szükségessége
A Parlament állásfoglalása hangsúlyozza a mentálhigiénés szolgáltatások fontosságát, különös figyelmet fordítva a veszélyeztetett csoportokra, mint például gyermekek, serdülők, fiatal felnőttek, LMBTQIA+ személyek, krónikus betegek, fogyatékkal élők, idősek, migránsok és etnikai kisebbségek. Az EP képviselői arra is felhívták a figyelmet, hogy a mentális egészséggel kapcsolatos stigma leküzdése érdekében sürgősen szükség van információs kampányok indítására, amelyek célja a mentális egészségügyi állapotok nyílt kommunikációjának előmozdítása.
Hozzáférés a mentális egészségügyi szolgáltatásokhoz
Az EP képviselői azt követelik, hogy minden uniós polgár számára biztosítva legyen a minőségi mentális egészségügyi szolgáltatásokhoz való hozzáférés, pénzügyi és adminisztratív nehézségek nélkül. A mentális egészségügyi problémák megelőzése érdekében az EP 2022-es állásfoglalása arra szólította fel az uniós intézményeket és a tagállamokat, hogy ismerjék fel a munkával összefüggő mentális egészségügyi problémák magas szintjét, és dolgozzanak ki megelőző megoldásokat, figyelembe véve a digitális munka világának kihívásait.
A Covid-19 hatása a mentális egészségre
A Covid-19 világjárvány tovább súlyosbította a mentális egészségügyi ellátás helyzetét, és a képviselők hangsúlyozzák, hogy a munkahelyi erőszak, diszkrimináció és zaklatás problémáit sürgősen kezelni kell. Az EP célja, hogy egy olyan rendszert alakítson ki, amely segíti a mentális egészség védelmét és fejlesztését, ezáltal megelőzve a jövőbeni válságokat.
A mentális egészség védelme nemcsak egyéni, hanem közösségi felelősség is, és az Európai Parlament megerősíti elkötelezettségét a témában, hangsúlyozva, hogy sürgősen cselekedni kell a mentális jólét érdekében.