Az Európai Parlament sürgeti a mentális egészségügyi problémák kezelését
Közzétéve: 2022. április 7. | Utolsó frissítés: 2024. október 10. – 18:21
A mentális egészségügyi problémák egyre növekvő tendenciája figyelmeztető jeleket küld az Európai Unió számára, amelyeket az Európai Parlament (EP) képviselői is sürgetően hangsúlyoznak. A 2023-as EP Kutatószolgálat tájékoztatója szerint a mentális egészség nem csupán egészségügyi, hanem komoly gazdasági és társadalmi problémává vált az egész EU-ban.
Munkahelyi környezet és mentális egészség
A mentális egészség megőrzése a munkahelyeken kiemelt fontosságú, hiszen a kedvezőtlen munkakörnyezet, a túlhajszolt munkavégzés, munkahelyi bizonytalanság, zaklatás és diszkrimináció mind jelentős kockázatoknak számítanak, amelyek a munkavállalók mentális jólétét veszélyeztetik. Az EP követeli, hogy a tagállamok ismerjék fel ezeket a veszélyeket, és tegyenek lépéseket a munkával összefüggő mentális egészségügyi problémák megelőzése érdekében.
Integrált uniós mentális egészségügyi stratégia
2023 júniusában az Európai Bizottság javaslatot tett a mentális egészséggel kapcsolatos problémák kezelésére, amelyet a Parlament 2023 decemberében tovább fejtett ki. Ekkor fogalmazták meg, hogy szükség van egy hosszú távú, átfogó és integrált uniós mentális egészségügyi stratégiára. A képviselők hangsúlyozzák, hogy a mentálhigiénés szolgáltatásokra való hozzáférést minden tagállamban prioritásként kell kezelni, különös figyelmet fordítva a veszélyeztetett csoportokra, például gyermekekre, fiatal felnőttekre, LMBTQIA+ személyekre, krónikus betegségben szenvedőkre, fogyatékkal élőkre, idősekre, migránsokra és etnikai kisebbségekre.
Kommunikáció és tájékoztatás fontossága
A mentális egészségügyi problémák stigmatizáltsága továbbra is jelentős akadályt képez, így az EP-képviselők hangsúlyozzák az információs kampányok indításának szükségességét. Nyílt kommunikáció előmozdítására van szükség a mentális egészségi állapotok körüli tudatosság növelése érdekében, amely segíthet a stigma csökkentésében és a problémák kezelésében.
Covid-19 hatása és megelőzési stratégiák
A Covid-19 járvány fokozta a mentális egészséggel kapcsolatos kihívásokat, így az EP állásfoglalása során kérik a tagállamokat, hogy ismerjék fel a munkával összefüggő mentális egészségügyi problémák növekvő szintjét, különösen a digitális munkavégzés világában. A munkavállalók védelme érdekében elengedhetetlen a munkahelyi erőszak, diszkrimináció és zaklatás megszüntetése.
A mentális egészség védelme és fejlesztése az EU-ban kiemelkedően fontos feladat, amit sürgősen és hatékonyan kell kezelni a jövő egészségügyi válságának megelőzése érdekében. Az EP-n belüli fellépés és a tagállamok közötti együttműködés elengedhetetlen a szükséges változások eléréséhez és a polgárok mentális jólétének biztosításához.