Az Európai Parlament felszólít a mentális egészségügyi problémák kezelésére
Közzétéve: 2022. április 7. | Utolsó frissítés: 2024. október 10. – 18:21
A mentális egészségügyi problémák folyamatos növekedése komoly aggodalmakat keltett az Európai Unióban, és a szakértők arra figyelmeztetnek, hogy ez a következő egészségügyi válsághoz vezethet. Az Európai Parlament (EP) képviselői cselekvésre szólítottak fel, hogy a mentális egészség megőrzése és a hozzáférhető szolgáltatások javítása érdekében átfogó stratégiákat dolgozzanak ki.
A mentális egészség helyzete az EU-ban
A mentális egészség kérdése az utóbbi években nemcsak egészségügyi, hanem gazdasági és társadalmi problémává is vált az EU területén. Az EP Kutatószolgálatának 2023-as tájékoztatója rámutatott, hogy a mentális egészség fenntartásának nehézségei a munkahelyeken is problémát jelenthetnek. A túlzott munkaterhelés, a munkahelyi bizonytalanság, valamint a zaklatás és diszkrimináció mind kockázati tényezők a munkavállalók mentális jóllétére.
Az integrált uniós mentális egészségügyi stratégia szükségessége
A 2023 júniusában az Európai Bizottság által javasolt terv a mentális egészséggel kapcsolatos problémák kezelésére választ kapott: 2023 decemberében az EP képviselői arra kérték a Bizottságot, hogy dolgozzon ki egy hosszú távú, átfogó és integrált uniós mentális egészségügyi stratégiát. Az EP állásfoglalása hangsúlyozza, hogy a tagállamoknak előtérbe kell helyezniük a mentálhigiénés szolgáltatásokat, és javítaniuk kell az azokhoz való hozzáférést számára a legsebezhetőbb csoportok, például a gyermekek, serdülők, fiatal felnőttek, LMBTQIA+ közösség tagjai, krónikus betegek, fogyatékkal élők, idősek, migránsok és etnikai kisebbségek esetében.
A stigma lebontása és az információs kampányok
A mentális egészség még mindig széles körben stigmatizált téma, aminek következtében a képviselők sürgetik, hogy információs kampányokat dolgozzanak ki és valósítsanak meg. Az ilyen kampányok célja a mentális egészségi állapotokkal kapcsolatos nyílt kommunikáció előmozdítása és a társadalmi érzékenyítés.
Az EP képviselők kiemelik, hogy minden uniós polgárnak hozzáférést kell biztosítani a minőségi mentális egészségügyi szolgáltatások széles spektrumához, pénzügyi és adminisztratív nehézségek nélkül.
A Covid-19 hatása a mentális egészségre
Az utóbbi évek világjárványa, a Covid-19, komoly hatással volt a mentális egészségre, különösen a munkahelyi környezetben. Az EP 2022-es állásfoglalása arra figyelmeztetett, hogy az uniós intézményeknek és tagállamoknak fel kell ismerniük a munkával összefüggő mentális egészségügyi problémák magas szintjét, és találniuk kell a megelőzés módját, különösen a digitális munkavégzés korában.
A képviselők hangsúlyozták a munkahelyi erőszak, diszkrimináció és zaklatás felszámolásának sürgető szükségességét, ami tovább növelheti a munkavállalók mentális jólétét.
További információk
A mentális egészségügyi kérdések kezelésének sürgetése azért is válik egyre aktuálisabbá, mert ezek a problémák nemcsak az egyének, hanem a társadalom egészének jólétét is befolyásolják. A jövőbeli intézkedések hatással lesznek az EU polgárainak életminőségére, ezért elengedhetetlen, hogy a kérdést prioritásként kezeljék.
—
Javasoljuk, hogy iratkozzon fel hírlevelünkre a legfrissebb információkért, vagy töltsön le PDF formátumban értesítéseinket.