A mentális egészségügyi problémák megnövekedése válságot okozhat az EU-ban
Közzétéve: 2022. április 7. – Utolsó frissítés: 2024. október 10. – Olvasási idő: 4 perc
A mentális egészség kérdései a közvélemény és a politikai diskurzus középpontjába kerültek az Európai Unióban, jelezve a növekvő problémát, amely sürgős intézkedéseket igényel. Az Európai Parlament (EP) képviselői figyelmeztetnek arra, hogy a mentális egészségügyi problémák terjedése a következő egészségügyi válságot idézheti elő, és cselekvésre szólítanak.
A mentális egészség helyzete az EU-ban
2023-as tájékoztatójában az EP Kutatószolgálata rámutatott, hogy a mentális egészség nemcsak egészségügyi, hanem gazdasági és társadalmi kérdéssé is vált az EU egész területén. A kiváló munkahelyi környezet megteremtése kiemelt jelentőséggel bír, mivel a túlzott munkaterhelés, a munkahelyi bizonytalanság, a zaklatás és a diszkrimináció jelentős kockázatot jelentenek a munkavállalók mentális egészségére.
Sürgetés az EU mentális egészségügyi stratégiájának kidolgozására
A helyzet kezelésére 2023 júniusában az Európai Bizottság javaslatot tett a mentális egészséggel kapcsolatos problémák kezelésére. Ezt követően, 2023 decemberében az EP képviselői arra kérték a Bizottságot, hogy fejlesszen ki egy piacon hosszú távú, átfogó és integrált uniós mentális egészségügyi stratégiát.
Az EP állásfoglalása hangsúlyozza, hogy a tagállamoknak helyezniük kell a középpontba a mentálhigiénés szolgáltatásokat, és javítaniuk kell az azokhoz való hozzáférést a különösen veszélyeztetett csoportok, mint például a gyermekek, serdülők, fiatal felnőttek, LMBTQIA+ személyek, krónikus betegek, fogyatékkal élők, idősek, migránsok és etnikai kisebbségek számára.
Stigmák és tájékoztató kampányok szükségessége
A mentális egészség még mindig stigmatizált, ezért az EP képviselői sürgetik, hogy információs kampányokat indítsanak, melyek célja a mentális egészségi problémákkal kapcsolatos tudatosság növelése és a nyílt kommunikáció elősegítése. Ragaszkodnak ahhoz is, hogy minden uniós polgár megfelelő minőségű mentális egészségügyi szolgáltatásokhoz juthasson, megszüntetve a pénzügyi és adminisztratív akadályokat.
Covid-19 és a mentális egészség
A Covid-19 világjárvány hatásai nemcsak a fizikai egészségre, hanem a mentális állapotra is komoly hatással voltak. Az EP 2022-es állásfoglalása arra figyelmeztetett, hogy a munkával összefüggő mentális egészségügyi problémák fokozódnak. A képviselők felhívták a figyelmet arra, hogy az intézményeknek és a tagállamoknak el kell ismerniük ezeknek a problémáknak a magas szintjét, és megoldásokat kell keresniük a megelőzésük érdekében, különösen a digitális munkakörnyezetben.
A munkahelyi erőszak, diszkrimináció és zaklatás leküzdése szintén hangsúlyos eleme a mentális egészségi problémák megelőzésének.
—
A mentális egészségügyi problémák válsága komoly kihívás elé állítja az Európai Uniót, de a képviselők szerint a megfelelő lépések és intézkedések révén javítható a helyzet, és megőrizhető a polgárok mentális jóléte.